СТАНДАРД life

Избори

Шоубиз

Дали Свифт повторно ќе го поддржи Бајден на изборите? Тој вели дека тоа е „доверливо“

Radmila Tasevska
Претседател на САД, Џо Бајден, гостин во емисијата на телевизиската мрежа NBC News во понеделникот вечерта, зборуваше за „теориите на заговор“ поврзани со него и...
ЕКОНОМИЈА

Нема финансиска пречка за одржувањена локалните избори, вели Бесими

Влатко Зорба
За локалните избори ќе нема финансиска пречка, а во Буџетот има средства за која било фаза во процесот како што е предвидено во Законот, изјави...
КОМПАНИИ

Закерберг и Дорси тврдат дека подобро се справиле во однос на мешањето во изборите (ВИДЕО)

msp-admin
Извршните директори на две од најголемите социјални мрежи во светот изјавија дека нивните компании подобро се справиле да го одбијат мешањето во изборите во Соединетите...
КОМПАНИИ

Oчекувајќи ги резултатите од изборите, Американците буквално се „налевале“ со алкохол

msp-admin
Американците во текот на неизвесната изборна ноќ купувале алкохол како никогаш досега. Според податоците на компанијата за достава на алкохолни пијалаци, Drizley, продажбата на алкохол...
КОМПАНИИ

На што најмногу потрошија Американците додека ги чекаа резултатите од изборите?

msp-admin
Независно од тоа дали се за Трамп или Бајден, Американците беа единствени во купувањето додека ги исчекуваа изборните резултати. Чекајќи ги резултатите од претседателските избори,...
КОМПАНИИ

Изборите во САД донесоа голема победа за канабис индустријата

msp-admin
И покрај неизвесноста околу изборите во САД, веќе постои јасен победник – локалните компании за канабис, пишува Блумберг. Индустриските лидери се радуваа откако марихуаната беше...
КОМПАНИИ

„Голдман Сакс“: Вакцината е поважна за пазарите отколку изборите

msp-admin
Корпоративните резултати за третиот квартал даваат идеја за тоа колку силно пандемијата на коронавирус влијае врз корпоративните основи. Според „Фокс Бизнис“, резултатите се очекува да...
КОМПАНИИ

Закерберг донира уште 100 милиони за финансирање на изборите во САД

msp-admin
Извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг и неговата сопруга Присила Чен денес соопштија дека ќе донираат дополнителни 100 милиони долари за поддршка на изборните службеници...
ЕКОНОМИЈА

Трамп: Во пресрет на изборите, американската економија ќе покаже невиден раст

Stefanija Kuzmanovska
Со нови 300 милијарди долари, американскиот претседател Доналд Трамп е подготвен да даде стимул за американската економија, јавија американски медиуми. – Имаме подготвени 300 милијарди...