Таг : Избори

Вести

Помпео: Русија нема да може да влијае на изборите во САД

Влатко Зорба
Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, изјави дека Русија нема да може да влијае на резултатите од претстојните претседателски избори во САД, кои ќе се...
Вести

Бајден: Гласачите нема да толерираат злоупотреба на моќ

Влатко Зорба
Демократскиот кандидат за претседател Џо Бајден изјави денеска дека гласачите нема да толерираат „злоупотреба на моќта“ доколку претседателот Доналд Трамп и републиканците ја назначат конзервативната...
Политика

ВМРО-ДПМНЕ за „Викенд без ДДВ“: Заев ветуваше друго пред избори

Влатко Зорба
„Четвртиот пакет на мерки на мафијата на власт е задоцнет и нема да одговори соодветно на потребите на македонската економија и граѓаните и истиот ќе...
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ најави попис во април 2021 пред локалните избори

Берта Китинска
Законот за крвичан постпак ќе биде сменет  постапката  е почната се работи на измените ,најави  министерот за правда Бојан Маричиќ во емисијата „Топ тема“ на...
Регион

Ѓукановиќ: Изборите покажаа дека Црна Гора го разбира процесот на демократија

Stefanija Kuzmanovska
Наша обврска е да продолжиме да ги унапредуваме демократијата, слободата, еднаквоста, човековите права и владеењето на правото. Да го охрабриме демократското учество, да бидеме транспарентни...
АНАЛИЗИ

Најважните предизборни анкети покажуваат дека ситуацијата не е добра за Трамп

Влатко Зорба
Оваа среда беше „Pollmas“ („сковано“ од англиските зборови анкета и Божиќ), празник што доаѓа по Демократските и републиканските национални конвенции, кога се прави голем пресек...
Забава

Вест инвестирал 6,76 милиони долари во својата претседателска кампања

Влатко Зорба
Канје Вест инвестирал 6,76 милиони американски долари во неговата кампања за претседателските избори во САД. Тој дал милиони на политички оперативци кои му помогнаа да...
ЕКОНОМИЈА

Трамп: Во пресрет на изборите, американската економија ќе покаже невиден раст

Stefanija Kuzmanovska
Со нови 300 милијарди долари, американскиот претседател Доналд Трамп е подготвен да даде стимул за американската економија, јавија американски медиуми. – Имаме подготвени 300 милијарди...
СВЕТ

САД: Државите да се подготват за употреба на вакцината против Ковид-19 два дена пред изборите

Stefanija Kuzmanovska
САД ги повикаа државите да се подготват за потенцијална употреба на вакцината против Ковид-19 два дена пред претседателските избори. Веста не дојде од самите САД,...
Регион

Конечни резултати од изборите во Црна Гора: ДПС 35.06, „За иднината на Црна Гора“ 32.55

Stefanija Kuzmanovska
Државната изборна комисија на Црна Гора ги објави резултатите врз основа на 100 проценти од пребројаните гласови. Државната изборна комисија ги објави резултатите од парламентарните...