Стандард
КОМПАНИИ

„Голдман Сакс“: Вакцината е поважна за пазарите отколку изборите

Корпоративните резултати за третиот квартал даваат идеја за тоа колку силно пандемијата на коронавирус влијае врз корпоративните основи. Според „Фокс Бизнис“, резултатите се очекува да бидат во просек 21 процент под нивното ниво од претходната година. И според аналитичарите во „Голдман Сакс Груп АД“, компаниите ќе страдаат од колапс на маргините и умерен пад на приходите. Покрај тоа, тие не сакаат да обезбедат очекувања за наредните квартали во пресрет на изборите во САД, и ова носи значителен товар на берзата.

Изборите во САД се прилично незначителни

Во САД ќе има претседателски избори на 3 ноември. Неодамна, тие доведоа до одредена несигурност на пазарите и на тој начин натежнаа врз девизните курсеви. Но, според експертите од инвестициската банка „Голдман Сакс“, влијанието на изборите врз цените на акциите е прилично мало.

На националните анкети, на кои треба да се постапува со претпазливост поради сложениот изборен систем, демократот Џо Бајден води во трката за Белата куќа. Меѓутоа, ако има вистинска промена на моќта, но сè друго остане исто, тоа би влијаело на заработката на компанијата по акција за само 4 проценти, пишува „Фокс Бизнис“, цитирајќи ги аналитичарите на „Голдман“.

Претходно, банката соопшти дека промената на власта во Вашингтон повеќе не се смета за штетна за економијата, иако Доналд Трамп всушност има репутација на политичар пријателски настроен кон бизнисот. Но, според главниот економист на „Голдман“, Јан Хациус, Бајден, може на пример да ги зголеми даноците на претпријатијата, но придобивките од пакетот помош што го планираа демократите против економските последици од пандемијата ќе го надминат даночниот дефицит.

Од друга страна, за време на неговиот прв јавен настап по болеста, актуелниот претседател предупреди на програмата на неговиот кандидат. Ова е „социјалистички“, па дури и „комунистички“ предлог и ќе ја втурне земјата во криза, рече Трамп.

Вакцината е клучна

Но, најважната работа е здравствената состојба: „Вакцината е поважна за развојот на акциите отколку изборите“, беше цитиран тимот на Голдман, предводен од берзанскиот стратешки директор Дејвид Костин. Според Универзитетот „Џонс Хопкинс“, околу 7,7 милиони од 330 милиони Американци се заразени со коронавирус, кој уби повеќе од 210 000 луѓе.

Во моментов, се чини дека вакцината сè уште не е близу. Аналитичарите во добра проценка проценуваат дека веројатноста вакцината да им биде достапна на Американците во првиот квартал од 2021 година сега е само 42% (првично 71%). Најверојатно (48%) вакцина да има во вториот или третиот квартал од следната година.

Американскиот претседател Доналд Трамп шири оптимизам во врска со ова – веројатно затоа што во моментов води кампања. Администрацијата на Трамп соопшти дека 100 милиони дози вакцини може да бидат достапни на ранливите групи до крајот на оваа година. И вакцина може да биде достапна за пошироката јавност до средината на 2021 година. Трамп, исто така, вети дека „кинескиот вирус“ ќе биде „поразен еднаш засекогаш“. Сепак, многу експерти сметаат дека неговите рокови за пандемија се премногу розови и го обвинуваат за неуспех.

Сепак, „Голдман“ гледа нов проблем во овој контекст: Аналитичарите велат дека најголемиот предизвик ќе биде убедувањето на населението да се вакцинира.

Поврзани вести

Британски The Economist отпушта 1.300 работници

msp-admin

Колективна тужба против Amazon: Ги „надувал“ цените на е-книгите?

Влатко Зорба

Вработени во Google: Не работиме од дома, туку живееме на работа

msp-admin