Стандард
ЕКОНОМИЈА

Речиси 500 милиони денари ќе легнат на сметките на граѓаните по основ на поврат на ДДВ

Речиси 500 милиони денари овој месец ќе легнат на сметките на граѓаните по основ на поврат на ДДВ, врз основа на скенирање сметки преку МојДДВ во текот на третото тримесечје и за време на мерката Викенд без ДДВ што се реализираше на 10, 11 и 12 октомври, како дел од четвртиот пакет антикризни мерки.

За третото тримесечје повратот е 430 милиони денари, додека од Викендот без ДДВ нешто над 63 милиони денари.

Од УЈП додаваат дека во текот на ова трето тримесечје во месеци јули, август и септември 2020 остварен е промет од 29,8 милијарди денари, од кои прометот од македонски производи изнесува 7,8 милијарди денари, а прометот од останати производи изнесува 21,9 милијарди денари.

Поврзани вести

МФ ќе овозможи на дневна основа да се следат приходите и расходите на буџетот

Влатко Зорба

Стопанска банка: Судската одлука на која дел од приоритетните акционери се повикуваат е неправосилна

Влатко Зорба

ММФ ја ревидира стапката на раст за македонската економија

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!