Стандард

Избори

ЕКОНОМИЈА

Спасовски најави домашна платежна картичка од 9.000 денари за стечајците, пензионерите, невработените

Носителот на листа во ИЕ 2, Оливер Спасовски на средби со граѓаните од Куманово најави дека дополнително ќе се зголеми опфатот на граѓани кои добиваат...
КОМПАНИИ

Закерберг ги потврди пропустите на „Фејсбук“ за време на претседателските избори во САД во 2016-та

msp-admin
Извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг, призна денес дека социјалната мрежа доцни во својата реакција на мешањето во претседателските избори во САД во 2016 година...
КОМПАНИИ

Microsoft: Треба да се осигураме дека нашите деловни модели не ја ослабуваат моќта на самата демократија

msp-admin
Додека Соединетите држави се подготвуваат за годинашните претседателски избори, претседателот на Microsoft и директор за правни прашања, Бред Смит велат дека технолошките компании имаат „основна...
АНАЛИЗИ

Трамп ќе победи на изборите во 2020 година доколку економијата остане стабилна

msp-admin
Трајниот раст на американската економија му дава на претседателот Доналд Трамп голема шанса да освои втор мандат во 2020 година, според економските модели кои предвидуваат...
АНАЛИЗИ

Одлуката на Твитер да забрани политичко рекламирање ги подели политичките табори

msp-admin
Одлуката на Твитер да забрани политичко огласување на глобално ниво ги подели американските политички табори кои се подготвуваат за претседателските избори 2020 година, но и...