СТАНДАРД life

Трамп

БИЗЛАЈФ

Трамп ја лансира својата платформа 45office.com

Влатко Зорба
Поранешниот републикански претседател Доналд Трамп ја објави својата официјална веб-страница 45office.com, платформа преку која тој ќе остане во контакт со неговите приврзаници и ќе покаже...
КОМПАНИИ

Трамп наскоро ќе лансира своја социјална мрежа

Влатко Зорба
Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, суспендиран од Твитер, Фејсбук и другите социјални мрежи по нападот на Капитол Хил на 6 јануари, планира да лансира...
КОМПАНИИ

Трамп изгуби 700 милиони долари за 4 години

Влатко Зорба
Богатството на поранешниот американски претседател Доналд Трамп падна за околу 700 милиони долари на 2,3 милијарди долари за време на неговиот четиригодишен мандат, според Индексот...
КОМПАНИИ

Трамп заработил пари на демонстрантите: Собите на денот на протестот наместо 500, чинеле 8.000 долари

Влатко Зорба
Собите во хотелот Трамп во Вашингтон, кои вообичаено чинат 500 долари за една ноќ, чинеле 7.500 долари на 5 јануари и 8.000 долари годинава на...
КОМПАНИИ

Огромен пад на приходите на хотелите на Трамп

Влатко Зорба
Приходите од најпознатите хотели на поранешниот американски претседател Доналд Трамп паднаа минатата година, кога пандемијата на коронавирусот силно ја погоди економијата, според финансискиот извештај објавен...
КОМПАНИИ

Рош: Дискредитираната администрација на Трамп го користеше Хуавеј како пион во геополитичка игра

Влатко Зорба
Дискредитираната администрација на Трамп го користеше Хуавеј како пион во геополитичка игра, вели поранешниот ирски министер Дик Рош. Како некој кој има огромна почит кон...
КОМПАНИИ

Што крие светот на технологијата? 10 факти кои е важно да ги знаете

Влатко Зорба
Во областа на технологијата, промените се случуваат од ден на ден, но некои се однесуваат не само во строго деловните, туку и во социо-политички рамки....
КОМПАНИИ

Трамп ги прекина испораките на Intel за Huawei

Влатко Зорба
Администрацијата на Доналд Трамп ги извести снабдувачите на Huawei, вклучувајќи го и производителот на чипови Intel, дека одзема одредени лиценци за продажба на полупроводници на...
КОМПАНИИ

Откако Твитер го избрка Трамп, дезинформациите нагло се намалија

Влатко Зорба
Една недела откако Твитер му забрани на претседателот Доналд Трамп да објавува на платформата, дезинформациите на Интернет за изборни измами се намалија за неверојатни 73...
КОМПАНИИ

Неуспехот на Трамп: Трговската војна со Кина ги чинеше САД 245.000 работни места

Влатко Зорба
САД изгубија 245.000 работни места поради трговската војна што претседателот Доналд Трамп ја водеше со Кина, а постепеното меѓусебно намалување на тарифите ќе го поттикне...