Стандард

Трамп

КОМПАНИИ

Трамп ги прекина испораките на Intel за Huawei

Влатко Зорба
Администрацијата на Доналд Трамп ги извести снабдувачите на Huawei, вклучувајќи го и производителот на чипови Intel, дека одзема одредени лиценци за продажба на полупроводници на...
КОМПАНИИ

Откако Твитер го избрка Трамп, дезинформациите нагло се намалија

Влатко Зорба
Една недела откако Твитер му забрани на претседателот Доналд Трамп да објавува на платформата, дезинформациите на Интернет за изборни измами се намалија за неверојатни 73...
КОМПАНИИ

Неуспехот на Трамп: Трговската војна со Кина ги чинеше САД 245.000 работни места

Влатко Зорба
САД изгубија 245.000 работни места поради трговската војна што претседателот Доналд Трамп ја водеше со Кина, а постепеното меѓусебно намалување на тарифите ќе го поттикне...
КОМПАНИИ

Тајно ВИДЕО од состанок на Твитер: Наметнува ли Џек Дорси цензура?

Влатко Зорба
На интернет кружи наводно тајно снимено видео од еден од вработените во мрежата Твитер, во кое Џек Дорси, нејзиниот директор, зборува за забраната за Доналд...
БИЗЛАЈФ

Ќерката и зетот на Трамп потрошиле 100.000 долари на даночните обврзници поради тоалет

Влатко Зорба
Иванка Трамп, најстарата ќерка на американскиот претседател Доналд Трамп и нејзиниот сопруг Џеред Кушнер, кој е советник на претседателот, потрошиле повеќе од 100.000 долари, пари...
БИЗЛАЈФ

Никој не сака да ги вработи луѓето на Трамп: Вработените во Белата куќа дури не ги примаат на интервју за работа

Влатко Зорба
Поранешниот персонал на Белата куќа обично добива лесно нови работни места по неколку години управување со најголемите кризи во земјата и пошироко. Но, ситуацијата е...
КОМПАНИИ

Се огласи човекот што го избриша профилот на Трамп на Твитер: Дали згрешивме?

Влатко Зорба
Откако во неделата трајно беше суспендирана сметката на претседателот во заминување на САД, основачот и сопственик на Твитер, Џек Дорси, за прв пат излезе со...
КОМПАНИИ

Google ги блокира сите политички реклами поради опасност од насилство во САД

Влатко Зорба
Американскиот технолошки гигант Google денес објави дека од четврток ќе ги суспендира политичките реклами поради ризик од промовирање насилство, како што е смртоносниот напад на...
АНАЛИЗИ

Трамп го стави својот бизнис во криза, непосредно пред да му се врати

Влатко Зорба
Напишано е точно таму, на првите неколку страници на „Trump University Branding 101“: „Вистината е дека сè што зборуваш и правиш е важно“. Ова го...
КОМПАНИИ

„Јутјуб“ ја суспендираше сметката на Трамп

Влатко Зорба
„Гугл“ ја суспендираше сметката на претседателот Доналд Трамп и издаде предупредување до Белата куќа на „Јутјуб“, која е најголемата видео платформа во светот. Компанија во...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!