Стандард
КОМПАНИИ

Трамп изгуби 700 милиони долари за 4 години

Богатството на поранешниот американски претседател Доналд Трамп падна за околу 700 милиони долари на 2,3 милијарди долари за време на неговиот четиригодишен мандат, според Индексот на милијардери Блумберг, пренесува Би-Би-Си.

Пандемија на коронавирусот го погоди Трамп откако неговите канцелариски згради, како и десетина хотели и одморалишта претрпеа загуби на приходите. Падот го забележале и неговите авиони и терени за голф, кои се 19 на број.

Трамп во моментов е цел на истрага за финансиското работење на неговата деловна империја, пренесува Хина.

Блумберг ја анализираше деловната документација на почетокот и на крајот на мандатот на Трамп со цел да го пресмета движењето на богатството во изминатите четири години. Вредноста на неговата главна комерцијална недвижност се проценува дека паднала за 26 проценти.

Поврзани вести

Нови 4,5 милиони Американци аплицираа за бенефиции за невработеност, вкупно 26 милиони

msp-admin

Најбогатиот човек во Европа заработил над 11 милијарди долари за ден

msp-admin

Горивата и оваа недела по исти цени

msp-admin