Стандард
КОМПАНИИ

Зошто Мicrosoft им препорача на 400 милиони корисници да си купат нов компјутер?

Мicrosoft веќе ја прекина поддршката за Windows 7, што значи дека веќе нема да обезбедува безбедносни ажурирања и „закрпи“. Компанијата, исто така, ги повика корисниците да размислат за купување нов уред за да продолжат да бидат „дел од иднината“. Оваа препорака е упатена до повеќе од 400 милиони луѓе кои сè уште користат Windows 7. Секако, Мicrosoft го идентификуваше Windows 10 како најлогичен избор за надградба.

Сепак, компанијата тврди дека најдобра опција е да купите нов компјутер, наместо да се ажурира тековниот уред. Според нив, во оперативниот систем има компоненти и драјвери кои нема да работат оптимално на машини кои претходно користеле Windows 7. Колку е постар вашиот уред, толку повеќе проблеми ќе имате веројатно во овој процес. Затоа е подобро да потрошите пари на нов компјутер.

Мicrosoft ја илустрира сопствената серија лаптопи со брендот Surface. Овие уреди се полесни, побрзи и побезбедни од повеќето компјутери со Windows 7. Секој корисник може да направи свој избор и да избере компјутер од друг производител. Во секој случај, подобро е да се префрлите на алтернативен оперативен систем отколку да користите Windows 7 на ваш сопствен ризик откако ќе престанат ажурирањата.

Поврзани вести

TikTok останува во Америка – Бајден ја запре правната постапка против кинеските апликации

Влатко Зорба

Глобалните емисии на метан се еднакви на отпечатоците од јаглерод во Европа во 2020 година

Влатко Зорба

Aдвокатите се сигурни во победничката позиција на „Еуромакс Рисорсис“ за Иловица

msp-admin