Таг : Компјутери

МАКЕДОНИЈА

Заев: До април ќе бидат обезбедени 40.000 компјутери за учениците

Берта Китинска
Постапката за набавка на 40.000 компјутери за оние деца кои ги немаат ИТ-уреди за следење на онлајн настава би траела да трае до април месец,...
Компании и пазар

Две сценарија за влијанието на коронавирусот на пазарот на компјутери

Влатко Зорба
Експерти од истражувачката фирма Canalys составиле две сценарија за можното влијание на коронавирусот на глобалниот пазар на компјутери оваа година. Во оптимистичката верзија на извештајот,...
Компании и пазар

Зошто Мicrosoft им препорача на 400 милиони корисници да си купат нов компјутер?

Влатко Зорба
Мicrosoft веќе ја прекина поддршката за Windows 7, што значи дека веќе нема да обезбедува безбедносни ажурирања и „закрпи“. Компанијата, исто така, ги повика корисниците...
Технологија

NVIDIA ќе ја оптимизира технологијата Ray-Tracing за класични компјутерски игри

Влатко Зорба
NVIDIA напорно работи на проширување на каталогот на игри што ја поддржуваат технологијата Ray-Tracing. Компанијата исто така размислува да ја оптимизира оваа иновација за некои...