СТАНДАРД life

Југославија

Балкан микс

🎼Беше најбараната манекенка во Југославија, а остана запаметена по бурната врска со Бреговиќ, кој и го посвети својот голем хит!

Urednik
Поранешната манекенка Љиљана Тица ги освои сите со својата убавина и природен манекенски од, па околу неа се насобраа многу модни куќи. Имала можност да...
МК Сцена

Арсовски за стариот „Леб и сол“: Нешто исчезна меѓу нас во 2007 година, недостасува магија

Urednik
Доајените на југословенскиот џез-рок, македонската група „Леб и сол“ вечерва ќе настапат во белградскиот клуб „Запа база“ и ќе изведат инструментален концерт. Скопскиот бенд во...
Храна

Рецепт за најпопуларната роденденска торта во Југославија, која денес е заборавена

Urednik
Ги красеше сите роденденски прослави, децата ја обожаваа, а најголемата предност и е што не треба да се пече и е готова за само 45...
КОМПАНИИ

Како се движи животниот стандард на земјите од поранешна Југославија од 90-тите години до денес (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Најдобриот животен стандард меѓу земјите што некогаш ја сочинуваа Југославија е во Словенија. Стандардот остана ист како во 1990 година. Ова е илустрирано со видео...
КОМПАНИИ

Три плати или „шверц комерц“ – како во Југославија се купувале првите компјутери

msp-admin
Увозот на компјутери на југословенските простори бил овозможен во ноември 1984 година, со одлука на тогашната влада, односно Федералниот извршен совет. Тогаш компјутерите изнесувале над...
КОМПАНИИ

Југославија имала економија што вредела повеќе од 70 милијарди долари

msp-admin
Југославија на почетокот на 80-тите години на минатиот век имаше најголема вредност на бруто домашниот производ (БДП) меѓу земјите од Балканот. Според податоците на Светска...