СТАНДАРД life
МК Сцена

Арсовски за стариот „Леб и сол“: Нешто исчезна меѓу нас во 2007 година, недостасува магија

Доајените на југословенскиот џез-рок, македонската група „Леб и сол“ вечерва ќе настапат во белградскиот клуб „Запа база“ и ќе изведат инструментален концерт. Скопскиот бенд во различни композиции опстојува од 1974 година. Сегашниот состав е ист од 2007 година и го сочинуваат Димитар Божиков – гитара, Кокан Димушевски – клавијатури, Бодан Арсовски – бас и Михаил Парушев – тапани.

– Последен пат свиревме во Белград во 2008 година, во Сава Центар на промотивниот концерт за албумот „I taka nataka…“ помина одлично, но одамна не сме биле таму и многу сакав да го направам тоа, вели за српска „Нова“ Бодан Арсовски, басист на групата „Леб и сол“ и големо име во југословенскиот и македонскиот рокенрол.

Во април 2006 година, бендот се собра за да ја прослави својата 30-годишнина. Влатко Стефановски го напушти тимот во 2007 година, а останатите членови во новиот состав продолжуваат со работа.

– „Леб и сол“ мораше да ја продолжи својата приказна, институцијата продолжи да работи. Ова е новиот „Леб и сол“, но истиот принцип, истиот ентузијазам, истото се – вели Арсовски.

Тој објаснува дека на концертите ги изведуваат сите познати песни од првиот до последниот албум. Тука се: „Марија“, „Деветка“, „Јовано Јованке“,„Абер дојде Донке“…

Сепак, бендот „Леб и сол“ публиката најмногу го поврзува со Влатко Стефановски. Тој не е во овој состав, ниту првиот тапанар Гарабет Гаро Тавитјан.

– На иницијатива на претседателот на Северна Македонија, на 26 јули, првата постава на „Леб и сол“ доби Орден за заслуги за животно дело. Тогаш се видовме по многу години и добро се сложувавме. Сепак, освен од претседателот на републиката, нема иницијатива за повторно обединување на првобитната постава. Нешто исчезна меѓу нас во 2007 година. Недостасува магија – искрен е басистот.

„Леб и сол“ беше еден од најпопуларните бендови во поранешна Југославија, кој направи големи турнеи низ целата земја.

– Во сите комбинации бевме меѓу најдобрите, бидејќи бевме автентични. Имаше неколку групи кои свиреа таква музика. Тоа беше време на еуфорија, кога се сакаше музиката и се околу неа. Сега рок музиката стана елитистичка, не е за секого. Царува народна и инстант музика со лажни емоции. Има многу песни кои не значат ништо, тоа е општо затапување во светот, додава Арсовски.

Поврзани вести

ЕЛЕНА ЛУКА со ексклузивен моден настан ја заокружи успешната година

Radmila Tasevska

Сопругот на Антониа Гиговска го истетовира името на синот

Radmila Tasevska

🎥Yon Idy нѝ го откри својот нов сингл „Blood Red”

Urednik