Стандард

Заработка

КОМПАНИИ

Норвешкиот фонд за стабилизација заработи 46 милијарди долари во првиот квартал

Влатко Зорба
Норвешкиот фонд за стабилизација во средата објави дека остварил профит од 382 милијарди круни (45,7 милијарди долари) во првиот квартал, пред се поради силниот раст...
КОМПАНИИ

Студиото кое ја развива Call of Duty Mobile заработи 10 милијарди долари во 2020 година

Влатко Зорба
TiMi Studios, сопственост на групацијата Tencent, најверојатно стана најголемиот развивач на игри во светот, пренесе Ројтерс. Минатата недела, Tencent објави дека во 2020 година, компанијата...
КОМПАНИИ

Колку заработуваат секоја минута BigTech компаниите (инфографик)

Влатко Зорба
FAATMAN е кратенка која се повеќе се користи за седумте најголеми и најпознати технолошки компании – Facebook, Alphabet, Amazon, Tesla, Microsoft, Apple и Netflix, а...
КОМПАНИИ

Пичаи заработува 1.085 пати повеќе од просечниот работник на Гугл

Влатко Зорба
Сундар Пичаи (Алфабет / Гугл) и Сатја Надела (Мајкрософт) се рангираат меѓу 100-те најплатени извршни директори, според новиот извештај на „As You Sow“. Не е...
КОМПАНИИ

Како Ворен Бафет заработи 6 милијарди долари за 5 месеци?

Влатко Зорба
Инвестициската компанија „Беркшир Хатавеј“ на Ворен Бафет честопати се поврзува со осигурување, железнички превоз и големи инвестиции во „Епл“. Сепак, славниот инвеститор тивко заработи милијарди...
БИЗЛАЈФ

5 работи за фриленсери кои носат заработка од најмалку 100.000 $ годишно

Влатко Зорба
Пандемијата направи огромни промени во начинот на работа, така што многу експерти ширум светот преминаа во хонорарни работници за време на корона-кризата, барајќи пофлексибилно работно...
БИЗЛАЈФ

Како да заработите пари од социјалните мрежи, без да ГУБИТЕ ВРЕМЕ?

Влатко Зорба
Социјалните мрежи денес им овозможуваат на луѓето многу. Можно е да станете сопствен медиум или да создадете бренд. Од друга страна, ако не се користат...
КОМПАНИИ

Огромен пад на приходите на хотелите на Трамп

Влатко Зорба
Приходите од најпознатите хотели на поранешниот американски претседател Доналд Трамп паднаа минатата година, кога пандемијата на коронавирусот силно ја погоди економијата, според финансискиот извештај објавен...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!