Стандард

ворен бафет

КОМПАНИИ

Како Ворен Бафет заработи 6 милијарди долари за 5 месеци?

Влатко Зорба
Инвестициската компанија „Беркшир Хатавеј“ на Ворен Бафет честопати се поврзува со осигурување, железнички превоз и големи инвестиции во „Епл“. Сепак, славниот инвеститор тивко заработи милијарди...
КОМПАНИИ

Зошто Ворен Бафет не ги сака „кратките продажби“?

Влатко Зорба
За време на неодамнешните превирања околу GameStop, се чинеше дека фокусот на Америка беше насочен кон берзата. Низ целата земја, луѓето кои претходно немаа интерес...
КОМПАНИИ

Бафет со совет како да ја зголемите својата вредност: „Научете да пишувате и да зборувате јасно“

Влатко Зорба
Инвеститорот и милијардер Ворен Бафет има совети за младите: „Фокусирајте се да научите да пишувате и да зборувате јасно“. „Еден лесен начин да ја удвоите...
КОМПАНИИ

Правилата за инвестиции, што ги следи Ворен Бафет

Влатко Зорба
Главниот извршен директор на „Berkshire Hathaway“, Ворен Бафет е најпознатиот инвеститор во светот. Тој ги скратува своите идеи за инвестиции на кратки, незаборавни фрази, пишува...
КОМПАНИИ

Како мудрецот од Омаха го троши своето богатство

msp-admin
За разлика од другите милијардери, богатството на Ворен Бафет беше под влијание на нестабилната берза и влијанието што го претрпе економијата поради пандемијата. Акциите на...