Стандард

хотели

КОМПАНИИ

Арапите влегуваат на Јадранот на голема врата

Влатко Зорба
Арапите превземаат хотели и влегуваат на Јадранот на големата порта, пишуваат хрватските медиуми. Се наведува дека шеиците го искористиле коронавирусот за нов инвестициски бран во...
КОМПАНИИ

Хрватска: 19,25% од хотелите „Сонце“ продадени за скоро 27,9 милиони евра

Влатко Зорба
Управниот одбор на LUCIDUS d.d. денес објави покана за Генералното собрание на страниците на судскиот регистар на Стопанскиот суд во Загреб со предлог за одлука...
КОМПАНИИ

Огромен пад на приходите на хотелите на Трамп

Влатко Зорба
Приходите од најпознатите хотели на поранешниот американски претседател Доналд Трамп паднаа минатата година, кога пандемијата на коронавирусот силно ја погоди економијата, според финансискиот извештај објавен...
БИЗЛАЈФ

Рекламираат воздух: Не се фалат со „all-inclusive“ понуда, туку со систем за вентилација

Влатко Зорба
Нов тренд кај хотелиерите е „рекламирање“ на чист воздух, поточно, ланецот хотели и одморалишта „The Leela Palaces“, започна со промоција придружена со пораката „Вдишете ја...
КОМПАНИИ

Туризмот тоне, а се отвораат 1.000 нови хотели

msp-admin
Туризмот беше видно загрозен за време на пандемијата „Ковид-19“, која блокираше милијарди светски патници дома. Како резултат, страдаат авиокомпаниите, сопствениците на станови, но и големите...
ЕКОНОМИЈА

Хотелиерите стартуваат со работа: Келнерот треба со маска на лицето да ги послужува гостите со внимавање на растојанието

Стапи во сила протоколот според кој од денеска хотелите повторно може да примаат гости. Хотелските капацитети беа затворени со мерките за спречување на ширењето на...