СТАНДАРД life

алкохол

Здравје

Сакате да пиете помалку? Научници имаат едноставна стратегија за да го постигнете тоа

Urednik
Истражувачи открија ефикасен метод што може да го користат луѓето кои сакаат да пијат помалку алкохол: нагласете го зголемениот ризик од рак што доаѓа со...
Здравје

Висок крвен притисок и алкохол: Кој е загрозен, какви се последиците и дали има некакви придобивки?

Urednik
Некои истражувања покажуваат дека пиењето алкохол во умерени количини го прави срцето поздраво. Но, дали пиењето е опасно или добро за вашиот крвен притисок? Лесно-умерено...
Секс и врски

Алкохолот може да ви го скрати сексуалниот живот

Radmila Tasevska
Најновото истражување потврдува дека припадниците на посилниот пол ги губат вештините во кревет по неколку пијачки. Пиењето алкохол понекогаш може да биде забавно, но може...
Здравје

Алкохолот не е единствениот виновник – кои други навики предизвикуваат оштетување на црниот дроб?

Urednik
МНОГУ луѓе мислат дека прекумерното консумирање алкохол е единствениот и главниот виновник за лошото здравје на црниот дроб, но лекарите не уверуваат во спротивното. Како...
Балкан микс

Тика Станиќ: Пиев уште од рано детство, дневно и до 2 литри жестоко

Urednik
Српскиот актер Тихомир Тика Станиќ може да се пофали со богата кариера. Има остварено многу значајни улоги, како на филм, така и во серии, но...
БИЗЛАЈФ

Пивото најпродавано во Русија, водката не е меѓу првите 50

Влатко Зорба
Пивото стана најпродаваниот алкохолен пијалок во 2020 година во најголемите руски трговски ланци, додека виното и вотката не беа ниту меѓу 50-те најпопуларни производи, пренесе...
БИЗЛАЈФ

Колку трошат Европејците на алкохол? (инфографик)

Влатко Зорба
Европејците потрошиле вкупно 117 милијарди евра на алкохолни пијалоци во 2019 година, покажуваат податоците на „Евростат“а. Ова е еднакво на 0,8% од бруто домашниот производ...
КОМПАНИИ

Oчекувајќи ги резултатите од изборите, Американците буквално се „налевале“ со алкохол

msp-admin
Американците во текот на неизвесната изборна ноќ купувале алкохол како никогаш досега. Според податоците на компанијата за достава на алкохолни пијалаци, Drizley, продажбата на алкохол...
КОМПАНИИ

Зошто во Австралија панично се купува алкохол за време на пандемија?

msp-admin
Австралија воведува ограничување на купување алкохолни пијалаци, со што може да се купат најмногу 12 шишиња вино и две пакувања од по 24 лименки пиво,...