Стандард
БИЗЛАЈФ

Пивото најпродавано во Русија, водката не е меѓу првите 50

Пивото стана најпродаваниот алкохолен пијалок во 2020 година во најголемите руски трговски ланци, додека виното и вотката не беа ниту меѓу 50-те најпопуларни производи, пренесе ТАСС.

Најпопуларниот алкохол кај Русите во текот на 2020 година беше пивото, кое постојано беше меѓу топ 10 најпродавани производи. Во споредба со пивото, водката и виното практично не беа барани.

ТАСС наведува дека безалкохолните производи често биле меѓу најпопуларните.

Во февруари, цигарите беа најпродавани во „Красное и Белое“, а во периодот август-декември, тоа беа заштитните маски за еднократна употреба.

Во „Бристол“ пивото беше лидер во продажбата од јануари до јули, а од август до декември заштитните маски.

Просечната сметка во најголемите трговски ланци на алкохолни производи растеше во текот на минатата година, а во споредба со почетокот на годината, просечната сметка се зголеми скоро двапати.

Поврзани вести

Нова политика на „Amazon“, „Walmart“ и „Target“: Враќаат пари на клиентите, не ги бараат производите назад

Влатко Зорба

Колку е богат новиот претседател и како Бајден ги заработи своите први пари?

Влатко Зорба

Ова е најдобрата професија – заработката е голема, а дневниот стрес е минимален

Влатко Зорба