СТАНДАРД life

пиво

Здравје

Безалкохолното пиво може да биде опасно по здравјето – подложно е на развој на опасни бактерии?

Urednik
Редовното пиење премногу алкохол може да го зголеми ризикот од болести, вклучувајќи срцеви заболувања, заболувања на црниот дроб и рак. „Крафт“ пивото со нула проценти...
Здравје

Често пиете пиво? Еве како ви го УНИШТУВА ИМУНИТЕТОТ!

Radmila Tasevska
Ако често пиете пиво, веројатно ви се допаѓа вкусот, а „симптомите“ после тоа не се проблематични. Но, дали знаевте дека пивото има штетно влијание врз...
ЕКОНОМИЈА

Македонците трошат околу 16.000 денари годишно на пиво

Влатко Зорба
Многу туристи и светски патници сметаат дека пробувањето на странските домашни пива е неизбежен дел од нивното патување. Сепак, цената на овој популарен алкохолен пијалак...
КОМПАНИИ

Германија ќе им плати на пиварниците милиони евра за непродадено пиво

Влатко Зорба
Германските пиварници ќе бидат надоместени за трошоците предизвикани од расипување на пивото поради ограничувања поврзани со коронавирусот. Ова го потврди денеска портпаролот на баварското Министерство...
БИЗЛАЈФ

Продажбата на пиво во британските пабови на најниско ниво од 1920 година

Влатко Зорба
Продажбата на пиво во британските пабови минатата година падна на најниско ниво од 1920 година, поради долгогодишните строги ограничувања воведени од владата во Лондон поради...
КОМПАНИИ

Чешки Будвар не ја ни почувствува кризата

Влатко Зорба
Будвар, чешка пиварница која долго време беше во спор со американскиот гигант Анхојзер-Буш околу употребата на марката Бадвајзер, го зголеми производството на рекордни нивоа минатата...
БИЗЛАЈФ

Историски пад на потрошувачката на пиво во Германија

Влатко Зорба
Во Германија потрошувачката на пиво драстично се намали минатата година, и се купувало толку малку како кон крајот на 1950-тите. Додека во 2019 година потрошувачката...
БИЗЛАЈФ

Пивото најпродавано во Русија, водката не е меѓу првите 50

Влатко Зорба
Пивото стана најпродаваниот алкохолен пијалок во 2020 година во најголемите руски трговски ланци, додека виното и вотката не беа ниту меѓу 50-те најпопуларни производи, пренесе...
БИЗЛАЈФ

Словенија: 100.000 литри пиво со поминат рок

Влатко Зорба
Поради епидемијата на коронавирус, словенечките пиварници имаат најмалку 100.000 литри пиво со поминат рок на пазарот. Ова го објави Здружението на словенечки пивари и ја...
КОМПАНИИ

Над 34 милијарди литри пиво произведени лани во ЕУ

msp-admin
Минатата година, над 34 милијарди литри пиво се произведени во Европската унија, покажуваат податоците на Eurostat. Според ова, производството е еквивалентно на околу 77 литри...