Стандард
ЕКОНОМИЈА

Македонците трошат околу 16.000 денари годишно на пиво

Многу туристи и светски патници сметаат дека пробувањето на странските домашни пива е неизбежен дел од нивното патување.

Сепак, цената на овој популарен алкохолен пијалак варира од земја до земја, па затоа, американскиот портал „Експензивити“ направи споредба на цените на пивото во 58 земји.

Така, жителите на Босна и Херцеговина, на пример, се на осмо место на листата на најголеми потрошувачи на пиво. А, бидејќи просечната цена е два долари за шише (помалку од две евра), тие годишно трошат околу 650 долари (540 евра), на пиво, покажува новото истражување на порталот.

Македонците трошат по 258 евра годишно, а просечната цена е околу две евра за шише.

Поврзани вести

Битиќи: Угостителството и туризмот се значително поддржани и поддршката продолжува и со петтиот пакет

Влатко Зорба

Со фотоволтаични системи на јавните објекти до големи заштеди во сметките за струја

Влатко Зорба

Путин: Најчуствителното прашање за руските компании во моментов е падот на побарувачката

error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!