Стандард
ЕКОНОМИЈА

Заев: Коридор 8 е еден од најважните македонски капитални инвестиции

Коридор 8 е главната артерија која ја поставува Северна Македонија како крстопат помеѓу соседите, а ги поврзува и Црното со Јадранското Море, објави премиерот Зоран Заев вечерва на неговиот фејсбук профил.

– Ние градиме, го модернизираме Коридор 8 како една од најважните македонски капитални инвестиции.Коридор 8 е главната артерија која ја поставува Северна Македонија како крстопат помеѓу соседите, а ги поврзува и Црното со Јадранското Море.Работите на патната инфраструктура на Коридорот 8 се одвива на целиот исток на земјата, а само во северо-источниот регион се реализира инвестиција од над 80 милиони евра со интензивирана изградба на патната мрежа како никогаш досега., пишува Заев.

Поврзани вести

Од почетокот на кризата: 3 300 млади останаа без работа

Берта Китинска

Димитриеска-Кочоска денеска обвини дека не добива податоци за бројките на вработените

Stefanija Kuzmanovska

Анѓушев: Домашната економија мора да биде отворена кон големите земји и пазари и да воспостави комуникации со руските компании

error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!