Стандард
КОМПАНИИ

Чешки Будвар не ја ни почувствува кризата

Будвар, чешка пиварница која долго време беше во спор со американскиот гигант Анхојзер-Буш околу употребата на марката Бадвајзер, го зголеми производството на рекордни нивоа минатата година, бидејќи луѓето пиеја помалку во кафеаните и повеќе дома поради пандемијата Ковид-19.

Будејовички Будвар, државна пиварница стара 125-години, во четвртокот изјави дека производството се зголемило за три проценти, на 1,73 милиони хектолитри во 2020 година.

Извозот на пиварницата минатата година порасна за скоро 3,5 проценти, според директорот Петар Дворкак.

Поврзани вести

Не сте изградиле добар имиџ на LinkedIn? Можеби ги правите овие 5 грешки

Влатко Зорба

Хрватска фабрика за шеќер затвора врати по 114 ГОДИНИ работа

Влатко Зорба

Над 300 милиони евра должи државата кон македонското стопанство врз основа на неплатени фактури

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!