Стандард

Британија

КОМПАНИИ

Британскиот извоз на храна и пијалоци во ЕУ се намали за 75,5%

Влатко Зорба
Извозот на британска храна и пијалоци во Европската унија се намали за 75,5 проценти во јануари, објави денеска Федерацијата за храна и пијалоци, припишувајќи го...
КОМПАНИИ

Uber го призна статусот вработен на британските возачи, прв ваков случај во светот

Влатко Зорба
Uber на своите британски возачи ќе им даде статус на вработен кој ќе добие минимална плата и има платено отсуство, прв ваков случај во светот...
КОМПАНИИ

На кого влијае драстичното зголемување на даноците на претпријатијата во Британија?

Влатко Зорба
Британскиот министер за финансии, Риши Сунак, најави зголемување на данокот на добивка за 25% во април 2023 година, со цел владата да ги поврати јавните...
КОМПАНИИ

Британија подготви уште 5 милијарди фунти помош за компаниите

Влатко Зорба
Британскиот министер за финансии Риши Сунак ќе најави дополнителни пет милијарди фунти (околу 4,3 милијарди евра) за да им помогне на компаниите кои биле тешко...
БИЗЛАЈФ

Продажбата на пиво во британските пабови на најниско ниво од 1920 година

Влатко Зорба
Продажбата на пиво во британските пабови минатата година падна на најниско ниво од 1920 година, поради долгогодишните строги ограничувања воведени од владата во Лондон поради...
БИЗЛАЈФ

Новиот вид на корона нема да ги спречи Британците да летуваат во Грција

Влатко Зорба
Неодамна, филијалата на најбрзорастечката, но и „најзелена“ британска авиокомпанија Wizz Air UK најави воведување на 6 нови нискобуџетни линии во својата мрежа. Планирано е овие...
КРИПТОВАЛУТИ

FCA: Инвеститорите во Bitcoin може да ги изгубат сите свои пари

Влатко Зорба
Финансиското тело за надзор на Велика Британија – Органот за контрола на финансиското однесување (Financial Conduct Authority – FCA), издаде предупредување до инвеститорите во криптовалути,...
ТЕХНОЛОГИЈА

Британија ја одобри вакцината на Бајонтек-Фајзер

msp-admin
Германско-американската вакцина со заштита од 95 отсто на компаниите Бајонтек-Фајзер доби одобрување во Велика Британија. Првите испораки пристигнуваат за неколку дена. Според германската компанија „Бајонтек“...
КОМПАНИИ

Во Британија без бензински и дизел автомобили од 2030 година

msp-admin
Британскиот премиер Борис Џонсон следната недела планира да објави забрана за продажба на нови бензински и дизел автомобили од 2030 година, пет години порано од...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!