СТАНДАРД life

Убер

КОМПАНИИ

Uber ќе плати 1,1 милиони долари поради дискриминација на слепа жена

Влатко Зорба
Uber беше тужен во 2014 година за дискриминација на слепи лица и нивни кучиња водичи и тие се согласија да ја променат својата политика како...
КОМПАНИИ

Uber го призна статусот вработен на британските возачи, прв ваков случај во светот

Влатко Зорба
Uber на своите британски возачи ќе им даде статус на вработен кој ќе добие минимална плата и има платено отсуство, прв ваков случај во светот...
КОМПАНИИ

Возачите на Uber имаат право на минимална плата и годишен одмор, реши британски Врховен суд

Влатко Зорба
Возачите на Uber имаат право на гарантирани права за работниците, вклучително и минимална плата и годишен одмор, пресуди британскиот Врховен суд во петокот, отфрлајќи ја...
КОМПАНИИ

Убер воведува нови правила за возачите и патниците поради коронавирусот

msp-admin
Убер ги нарече новите правила на компанијата „нов безбедносен стандард за услуга од врата до врата“. Тие се воведени за да го заштитат здравјето на...
КОМПАНИИ

Убер со видео порака за 3 минути отпушти 3.500 работници

msp-admin
Пандемијата на „ковид-19“ погоди економски многу индустрии, а денес американската компанија Убер, која организира автомобилски превоз преку апликација, отпушти 3.500 луѓе – за кои тврди...
КОМПАНИИ

Uber го купи својот ривал на Блискиот Исток во договор вреден 3,1 милијарди долари

msp-admin
Uber Technologies Inc., американска компанија за превозни услуги и достава на храна, реализираше зделка вредна 3,1 милијарди американски долари за својот ривал на Блискиот исток...