Стандард

Отказ

БИЗЛАЈФ

5 знаци дека треба да дадете отказ во 2021 година

Влатко Зорба
Празничниот период помина, расположението спласна и сега, во нерасположен, се враќате на работа. Не грижете се, не сте сами. Според некои истражувања, првите месеци од...
БИЗЛАЈФ

„КОЈ ЌЕ СЕ ВАКЦИНИРА – ВЕДНАШ ОТКАЗ“: Германска компанија има јасен став за вакцините

Влатко Зорба
Раководството на компанијата „Ментруп“ од Германија, која се занимава со поправка на кровови, објави соопштение на Фејсбук дека доколку некој од вработените се вакцинира –...
КОМПАНИИ

9 изјави што вашиот шеф никогаш не треба да ги изговори

msp-admin
Не е секогаш лесно да се препознае „токсичен шеф“, бидејќи она што го прави таков (изјави, постапки, невербална комуникација) не е секогаш очигледно. Затоа постои...
КОМПАНИИ

На повеќе од 500.000 луѓе им се заканува отказ во Романија, кризата допрва ќе се почувствува во 2021 година

msp-admin
Тешките економски мерки поради коронавирусот може да значат дека повеќе од 500.000 луѓе во Романија ќе останат без работа, а повеќе од 300.000 компании ќе...
КОМПАНИИ

„Дизни“ отпушта 28.000 вработени

msp-admin
„Дизни“ најави отпуштање на дури 28.000 работници, претежно во американски тематски паркови. „Дизни“ го наведе ограничениот капацитет на посетители и неизвесноста за тоа колку ќе...
КОМПАНИИ

Убер со видео порака за 3 минути отпушти 3.500 работници

msp-admin
Пандемијата на „ковид-19“ погоди економски многу индустрии, а денес американската компанија Убер, која организира автомобилски превоз преку апликација, отпушти 3.500 луѓе – за кои тврди...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!