СТАНДАРД life
БИЗЛАЈФ

5 знаци дека треба да дадете отказ во 2021 година

Празничниот период помина, расположението спласна и сега, во нерасположен, се враќате на работа. Не грижете се, не сте сами.

Според некои истражувања, првите месеци од секоја година се периодот кога повеќето вработени даваат отказ. Постојат и објаснувања за ова. Вработените, кои се на одмор на крајот на декември и почетокот на јануари, имаат време да ги видат своите пријатели, семејството, но и да застанат некое време и да размислат во кој правец би сакале да одат. Сите идеи се кристализираат на крајот на јануари.

Ако забележите некој од овие знаци, можеби е време да свртите страна и да се придвижите во друга насока.

1. Опсесивно го гледате вашиот часовник

Сите се наоѓаме во ситуација кога едвај чекаме да заврши работниот ден. Но, ако повремениот поглед на часовникот се претвори во опсесивна дневна рутина за проверка на колку време останува до крајот на работниот ден, тогаш сигурно е време да се смени работното место.

2. Станувате депресивни во недела навечер

За повеќето вработени, викендот е време за релаксација и дружење. Но, ако сте несреќни на работа, викендот се претвора во еднодневно задоволство, со недела во која болно сметате до почетокот на работната недела.

Експертите во овој случај препорачуваат да одвоите неколку часа во недела попладне или навечер за да барате нови деловни можности. Организирајте го вашето CV, профил на LinkedIn, погледнете ги страниците со огласи за работа

3. Пријателите и семејството се уморни од вашите жалења

Молчите и страдате на работа, а потоа кога ќе се вратите дома, не може да сопрете да зборувате – се жалите, озборувате, имитирате, започнуваат жалења … Не е ни чудо што вашите пријатели, партнерот и семејството се презаситени. Ако не сте сигурни, тие знаат дали ви треба промена на работното место. Затоа, слушајте ги, наместо да ги закопувате во бескорисни информации од работа.

9 изјави што вашиот шеф никогаш не треба да ги изговори

4. Кога ќе ве прашаат што правите, ја започнувате реченицата со воздишка

Запознавате пријател што не сте го виделе одамна. Кога ќе ве праша „Што правиш?“ или „Каде работиш сега?“, ве облева студена пот, гледате во подот и одговорот го започнувате со долго издишување и мрморење како „Тоа е привремено, ништо возбудливо“. Тоа во никој случај не е добар знак, а исто така ви укажува дека е време да ја смените работата.

Ако некој возбудено ви каже колку му е добро на работа, не дозволувајте тоа да ве обесхрабри или да ве турка во депресија. Ова нека биде сјаен пример за тоа како е можно да се најде добра работа.

5. Не добивате признание, ниту пак ве ценат доволно

Доколку вашиот претпоставен не го забележи вашиот придонес, без оглед колку е стручен или квалитетен како работник, очигледно е дека вашиот напредок во сегашната компанија е многу ограничен. Затоа, подобро е да преземете иницијатива и да направите нешто за себе.

И еден бонус совет:

Ако сè уште не сте разговарале со вашиот шеф (претпоставен) за тоа како се чувствувате, проверете дали тоа е првото нешто што ќе го направите кога ќе се вратите на работа по празниците. Може да биде разговор што ќе промени сè.

Поврзани вести

Француски монаси во „локдаун“ со 2,8 тони сирење бараат купувачи преку Интернет

Влатко Зорба

РАБОТА ОД СОНИШТАТА: Гледате „Нетфликс“, јадете бесплатна пица и заработувате пари

Влатко Зорба

Русија „патентира“ туристички ХИТ: „Аранжмани за вакцини“

Влатко Зорба