Таг : Дизни

Компании и пазар

„Дизни“ отпушта уште 4.000 работници поради пандемијата

Влатко Зорба
„Волт Дизни“ објави дека планира да отпушти уште 4.000 вработени, главно поради последиците од пандемијата Ковид-19, пренесува АП. Објавата на компанијата дојде на почетокот на...
Компании и пазар

„Дизни“ отпушта 28.000 вработени

Влатко Зорба
„Дизни“ најави отпуштање на дури 28.000 работници, претежно во американски тематски паркови. „Дизни“ го наведе ограничениот капацитет на посетители и неизвесноста за тоа колку ќе...
Забава

„Мулан“: Спектаклот на „Дизни“ кој започна политичка лавина

Влатко Зорба
Филмската верзија на цртаниот филм „Мулан“ носи милиони заработка преку платформите и мрежите на киносалите ширум светот, но и просечни критики и, што е полошо...
Забава

Новиот филм на „Дизни“ е најдоброто нешто што се случи во 2020 година (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Новиот филм за суперхерои на „Дизни“ – „Free Guy“ во кој играат Рајан Рејнолдс и Џоди Комер е најдоброто нешто што се случило во 2020...
МАГАЗИН

Дизни за прв пат има ЛГБТИК главен лик, се работи за бисексуална девојка

Влатко Зорба
Дизни го доби првиот главен лик кој е бисексуалец, благодарение на серијата „The Owl House“, која е прикажана на каналот „Дизни“, пишува Дејли Меил. Авторот...
МАГАЗИН

Поранешна ѕвезда на Дизни уапсена бидејќи го претепала момчето

Stefanija Kuzmanovska
Американската актерка Рони Хоук, која стана позната по улогата како Рејчел Дијаз во комедијата на Дизни Stuck in The Middle, како и улогата на Оливија...
Забава МАГАЗИН

Принцези кои се најдобар пример за малите девојчиња

Принцезите на Дизни постојат повеќе од 80 години, па неколку генерации на девојчиња можеа да се поистоветат со нив. Тие не се совршени, имаат некои...