Стандард

Приходи

БИЗЛАЈФ

Најдобрите 20 фудбалски тимови изгубија 2 милијарди евра, Барселона води по приходи

Влатко Зорба
Најдобрите 20 фудбалски тимови во Европа изгубија 2 милијарди евра поради пандемијата на КОВИД-19, пишува „Атлетик“, повикувајќи се на извештај на „Делоит“. Првото место е...
БИЗЛАЈФ

Учењето од дома драстично се одразува на подоцнежните шанси за поголема плата за децата

Влатко Зорба
Мерките за заклучување, кои исто така ја оневозможуваат работата во училиштата, драстично се одразуваат на подоцнежните шанси за поголема плата за децата, покажува истражувањето на...
ЕКОНОМИЈА

Коронавирусот ги намалил приходите на општините за 18 отсто

Влатко Зорба
Приходите на општините во првите три квартали од 2020 година се намалиле за 18 отсто споредено со 2019 година во истиот период, и се пониски...
ЕКОНОМИЈА

Само од он-лајн, спортските обложувалници ќе придонесат повеќе од 500 милиони денари во државниот буџет за една година

Влатко Зорба
По шест месеци он-лајн спортско обложување, од денеска играчите повеќе не можат да ја користат оваа услуга. Државата не ја продолжи Уредбата со законска сила...
КОМПАНИИ

Netflix со најниски приходи во последните четири години

msp-admin
Американската стриминг платформа, Netflix објави дека во последното тримесечје има најниски приходи од уплата на претплатници во последните четири години. Како причина за тоа се...
КОМПАНИИ

УЈП: Остварен 9,5 пати поголем промет од македонски прозиводи во „Викендот без ДДВ“ во однос на истиот 2019 година

msp-admin
Управата за јавни приходи го заокружи првиот „Викенд без ДДВ“ преку кој граѓаните можеа да остварат враќање на целосниот износ на ДДВ за купените македонски...
ЕКОНОМИЈА

МФ: Приходите во буџетот во август се за 14% пониски од лани

Влатко Зорба
Приходите во буџетот во август изнесуваат 14,2 милијарди денари што е помалку за 13,9% во однос на лани. Кумулативно од почетокот на годината приходите изнесуваат...
КОМПАНИИ

Приходите на „Зум“ се зголемија за 355 проценти за време на пандемијата

msp-admin
Приходите на видео-апликацијата „Зум“ повеќе од четирипати се зголемија во вториот фискален квартал благодарение на пандемијата на коронавирус, што ги пренасочи официјалните и приватните состаноци...
КОМПАНИИ

„Фолксваген“ со загуба од 800 милиони евра во првата половина од годината

msp-admin
Германски „Фолксваген“ (VW) објави денеска дека во првата половина на 2020 година регистрирал оперативна загуба од 800 милиони евра (940 милиони американски долари) како резултат...
КОМПАНИИ

Ангеловска: Заживувањето на економската активност се забележува по реализацијата на приходите во јуни

msp-admin
Фазата на реотварање и заживување на економската активност се забележува по реализацијата на приходите во јуни. Наплатата на приходите во јуни е подобрена во однос...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!