Таг : општини

Скопје

Во Аеродром регистрирани 166, а во Кисела Вода 114 активни случаи на Ковид 19

Берта Китинска
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на ковид-19 , од нив 83...
Скопје

Чаир, Гази Баба и Бутел со најмногу активни заболени од Ковид 19

Берта Китинска
Во последните 24 часа се направени 1794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19, од нив 87 случаи се од Скопје. Активни случаи...
МАКЕДОНИЈА Скопје

Се намалува бројот на заболени: Во Чаир регистринаи 373 активни случаи

Во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 од нив, 63 се од Скопје. Активни случаи по...
ЕКОНОМИЈА

На „Отворени финансии“ ќе се следат сите исплати на општините и нивните буџетски институции

Влатко Зорба
На платформата „Отворени финансии“ отсега ќе можат да се следат и сите исплати на единиците на локалната самоуправа и нивните буџетски институции. Со втората фаза...
МАКЕДОНИЈА

ЛИСТА: По Чаир, Аеродром со најголем број заболени од Ковид 19

Денеска се потврдени 193 нови случаи на ковид 19-вкупната бројка на дијагностицирани 4482, оздравени се 46 пациенти-починати се 9 лица. Активни случаи по општини Скопје...
МАКЕДОНИЈА

Чаир, Аеродром и Бутел со најголем број активни случаи на Ковид 19

Министерството за здравство ја објави статистиката на активни случаи со коронавирусот. Најмногу заразени има во Скопје. Бројот на активни случаи според општини: • Чаир –...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Силна пролетна офанзива низ многу општини ширум државата

Влатко Зорба
„Убавото време денеска искористено за силна пролетна офанзива низ многу општини ширум државата. Капацитетите на општините целосно ставени во функција на потребите на граѓаните и...
МАКЕДОНИЈА

Општините имаат важна улога во справувањето со семејното насилство во услови на пандемија

Stefanija Kuzmanovska
Стапката на семејно насилство расте во повеќе земји во светот како последица на мерките за самоизолација што се преземаат за справување со ширењето на корона...
МАКЕДОНИЈА

Општините во земјава имаат на располагање 70 милиони евра за локалните патишта и улици

Stefanija Kuzmanovska
Општините во земјава имаат на располагање 70 милиони евра за рехабилитација на локалните патишта и улици. Ова го нагласи министерот за транспорт и врски Горан...