Стандард

Нина Ангеловска

КОМПАНИИ

Вкупната вредност на трите пакети aнтикризни мерки се проценува на 500 милиони евра

msp-admin
Вкупната вредност на трите пакети aнтикризни мерки кои ги превземаме за поддршка на граѓаните и стопанството за надминување на последиците од КОВИД-19 кризата се проценува...
ЕКОНОМИЈА

На „Отворени финансии“ ќе се следат сите исплати на општините и нивните буџетски институции

Влатко Зорба
На платформата „Отворени финансии“ отсега ќе можат да се следат и сите исплати на единиците на локалната самоуправа и нивните буџетски институции. Со втората фаза...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Ќе побараме заем од 400 милиони евра за да се издржи ударот врз економијата

msp-admin
Вкупно 400 милиони евра заем до еврообврзница ќе побара Владата од странски банки за да се издржи ударот врз економијата од коронавирусот, соопшти денеска  министерката...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска се откажува од министерската плата додека траат економските мерки

msp-admin
Министерката за финансии, Нина Ангеловска, повикувајќи се на предвидувањата на меѓународните институции, вчера на прес-конференцијата на која беа презентирани економските мерки рече дека како министерка...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Следува ослободување на аконотации од данокот на добивка

msp-admin
Секоја земја во своите можности се справува со предизвикот од коронавирусот. Ние сме мала економија и оваа сериозна состојба треба да ја сфатиме внимателно и...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Буџетот има капацитет за какви било шокови со короноварирусот

Рано е да се зборува за бројки за финансиски штети поради коронавирусот, будно се следи состојбата, а државниот Буџет е во добра кондиција во првите...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Мерката за субвенција на придонесите ја качи платата на 119.500 вработени

msp-admin
Во просек по 3.500 денари покачување на платите добија 119.500 вработени во јануари, како резултат на мерката за субвенционирање на придонеси за покачување на платите,...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска од Самитот на ЕБОР: Развој на платформа за размена на добри искуства, политики и проекти меѓу земјите

Берта Китинска
Да се развие платформа за споделување знаење, каде што сите земји ќе можат да ги видат најдобрите практики од други земји. На овој начин земјите...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Минатата година фирмите добиле поврат на ДДВ од 402 милиони евра или за 7,5 отсто повеќе во однос на 2018 година

Минатата година фирмите добиле поврат на ДДВ од 402 милиони евра или за 7,5 отсто повеќе во однос на 2018 година или дури 44 проценти...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Буџетот е во добра кондиција, реализацијата на вкупните приходи изнесува 97 проценти

Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска порача дека Буџетот е во добра кондиција и оти финансиите се стабилни. Апелираше до политичките субјекти да се однесуваат...