Таг : Криза

ЕКОНОМИЈА

Спасовски: Банкарскиот систем кој е најстабилен, ќе мора да носи дел од товарот

Берта Китинска
Техничкиот премиер Оливер Спасовски, во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ ги коментираше  економските мерки, напоменувајќи  дека банките треба да помогнат малку повеќе без притоа да...
Политика

Над 20 отсто од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

Влатко Зорба
Секој петти вработен граѓанин во земјава останал без своето работно место како последица на економската криза предизвикана од епидемијата на корона, покажува најновото истражување на...
Политика

ММФ одобри 175,2 милиони евра за справување со кризата

Влатко Зорба
На денешната 34. седница Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата според која Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) позитивно одговори на барањето на...
МАКЕДОНИЈА

ЈП Службен весник со 1,6 милиони евра помош за справување со кризата

Влатко Зорба
Јавното претпријатие Службен весник на Република Северна Македонија, на денешната седница на Управниот одбор, одвои значителни средства од своето работење и одлучи во државниот Буџет...
Политика

Заев: Не треба да се чепка во вториот пензиски фонд, тоа се пари на граѓаните

Влатко Зорба
За да биде финансискиот систем на земјата стабилен во вакви кризни состојби како оваа со коронавирусот, најпрво треба да повлечеме пари од надвор, да ги...
Политика

Заев: Никој не може да каже со сигурност кога ќе заврши кризата

Влатко Зорба
Експремиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев во „Само интервју“ на Канал 5 ТВ изјави дека пикот на кризата со пандемијата од коронавирусот се очекува,...
Политика

Колев: Сега не е момент да се зборува за цената на тестовите, но ЈО треба да се позанимава со прашањето по кризата

Влатко Зорба
Петар Колев од ГДУ на гостувањето на Само Вистина на „Канал 5“ изјави дека владата се вложува до максимум во моментов во однос на ситуацијата...
Компании и пазар

Во време на криза: Walmart вработува 5.000 луѓе дневно

Влатко Зорба
Американскиот трговски ланец Walmart соопшти дека вработува околу 5.000 луѓе дневно, обидувајќи се да се избори со зголемената побарувачка предизвикана од коронавирусот. Извршниот директор на...
ЕКОНОМИЈА

Манчевски: Кризата ако се продлабочи не само од администрацијата, туку и од многу други места ќе има намалување

Берта Китинска
За тоа како моменталната состојба со Ковид 19  влијае на  економските фактори, во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ зборуваше, министерот за информатичко општество и администрација...
ЕКОНОМИЈА

Нов економски пакет: Исплата на плата на работниците, помош за спортистите и уметниците

Берта Китинска
Финансиска поддршка за претпријатијата од приватниот сектор за исплата на плати за своите вработени во висина од 14.500 денари за месеците април и мај, кратење...