Стандард

Заем

АНАЛИЗИ

Богатите земји повлекоа 18 трилиони долари заеми во 2020 година… и не се грижат како ќе ги вратат

Влатко Зорба
Владите во богатите земји позајмија 18 трилиони долари од пазарите во 2020 година, поставувајќи историски рекорд. Каматните стапки се исто така на историски ниски нивоа...
КОМПАНИИ

„Боинг“ во проблеми: Гигантот бара заем од 10 милијарди долари по несреќите, во кои настрадаа скоро 350 луѓе

msp-admin
Американскиот производител на авиони „Боинг“ преговара со банките да му позајмат 10 милијарди американски долари или повеќе заради високите трошоци по несреќите на авионите „737...