Таг : Ковид-19

Политика

Во понеделник ќе гласаат 716 лица со Ковид-19 и во самоизолација

Влатко Зорба
Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот или во самоизолација за гласањето што треба да се спроведе в понеделник на 13...
МАКЕДОНИЈА

Изминатата седмица во Охрид 29, во Струга 55 и во Дебар 35 потврдени случаи на КОВИД-19

Влатко Зорба
Седмичниот билтен на Центарот за јавно здравје од Охрид што ги опфаќа општините Охрид, Дебрца, Струга, Вевчани, Дебар и Центар Жупа покажува дека во периодот...
Политика

Во текот на животот, една од три жени е жртва на физичко или сексуално насилство

Влатко Зорба
Мирот во нашиот свет почнува со мир во домот, изјави неодамна генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш во својот повик за глобален прекин на...
МАКЕДОНИЈА

Ковид-19 зема замав, рекорден број новозаболени и оздравени во државава

Влатко Зорба
Највисок број новозаразени со коронавирусот регистрираше вчера Институтот за јавно здравје. Со новоевидентираните 205 случаи од кои повторно најмногу има во Скопје, вкупниот број новозаболени...
Регион

Во Србија пријавени 18 мртви од Ковид-19 во последниве 24 часа

Влатко Зорба
Денес починаа 18 лица од коронавирус, 130 пациенти се на респиратор, а 386 лица се заразени, изјави пемиерката Ана Брнабиќ на вонредна прес-конференција. Поради коронавирусот,...
СВЕТ

Над 172.000 новозаразени од Ковид-19 ширум светот

Stefanija Kuzmanovska
Повеќе од 172.000 луѓе се разболеле од коронавирусот ширум светот, така што вкупниот број на заразени со Ковид-19 надмина 11,5 милиони, објави Светската здравствена организација....
Здравје и Храна

Според научниците, ова е клучен витамин во борбата против Ковид-19?

Stefanija Kuzmanovska
Витаминот Д игра важна улога во нашето тело – се согласуваат научниците. Тежок недостаток на овој витамин, особено под вредноста од 12 нанограми на милилитар...
Регион

Кој ќе одбие лекување во Италија, би можел да оди во затвор, казна од 500.000 евра

Влатко Зорба
Луѓето кои одбиваат третман откако е потврдено дека се позитивни за коронавирус, би можеле да бидат казнети, изјави денеска италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца....