Таг : Ковид-19

МАКЕДОНИЈА

Жерновски за Мицкоски: Во ваква ситуација да шириш дефетизам и да се прикажуваш како херој преку објавување на лажни вести е во најмала рака – жалосно

Влатко Зорба
„Во некои други времиња, политичкиот прагматизам би ме натерал да се радувам на оваа инфантилна постапка и лага на првиот човек на опозицијата. Сепак, во...
МАКЕДОНИЈА

Брзите тестови за антитела и за присуство на КОВИД-19 се уште се предмет на евалуација и не се препорачуваат од СЗО

Влатко Зорба
Добри лабораториски практики кои даваат точни резултати се важни од аспект да се покаже дека лабораториските тестови се во корист на јавното здравје. Лабараториските тестови...
Компании и пазар

Битолска млекара предвремено го плати данокот на добивка во вредност од 15 милиони денари

Влатко Зорба
Битолска млекара изврши предвремено плаќање на вкупните аконтативни обврски за данок на добивка за тековната 2020 година во висина од 15 милиони денари, со надеж...
Компании и пазар

Менаџментот на ТКП ќе примаат минимална плата, a разликата ќе ја донираат во фондот за солидарност КОВИД-19

Влатко Зорба
Одбор на директори на Тутунски комбинат АД Прилеп (ТКП) донесе одлука на целокупниот менаџмент во компанијата за месец април да му биде исплатена минимална плата...
МАКЕДОНИЈА

„Гентерм“ затворена откако вработен бил во контакт со лице позитивно на КОВИД 19

Влатко Зорба
Фабриката „Гентерм“ во индустриската зона во Прилеп од денеска се затвора за да биде извршена дезинфекција откако вработен бил во близок контакт со лице позитивно...
МАКЕДОНИЈА

Нова веб-страница за навремено информирање за КОВИД-19

Влатко Зорба
Нова веб-страница е создадена со цел навремено информирање на граѓаните за мерките за заштита и превенција на заболувањето КОВИД-19, предизвикано од новиот коронавирус. Веб-страницата „koronavirus.gov.mk“...
Компании и пазар

Бритиш Американ Тобако работи на потенцијална вакцина за КОВИД-19

Влатко Зорба
Американската биотехнолошка подружница на Бритиш Американ Тобако (БАТ), Кентаки БиоПроцесинг – КБП (Kentucky BioProcessing), развива потенцијална вакцина за КОВИД-19 која сега е во предклиничко тестирање....
Политика

Директорката на инфективна: Стравот кај граѓаните треба да биде присутен, но не смееме да дозволиме да биде паничен

Влатко Зорба
Многу малку знаеме за КОВИД-19, инфекцијата и болеста се сериозно непредвилдиви – само тоа е сигурно. Сепак, досегашното искуство покажа дека 80 отсто од пациентите...
Компании и пазар

ФИТР: 158 предлог дигитални решенија за справување со последиците од КОВИД-19 одат во фаза на финална селекција

Влатко Зорба
Вкупно 158 од 546 пристигнати иницијативи одат во фаза на финална селекција на јавниот повик Креатон наменет за креирање на дигитални алатки и решенија за...
МАКЕДОНИЈА

„Авицена“ почнува со бесплатно тестирање за коронавирус

Влатко Зорба
„Авицена“ од денеска почнува со бесплатното тестирање на граѓаните за детекција на коронавирусот. Како што претходно најавија од лабораторијата, располагаат со 5.000 тестови високосензитивни Real...