Стандард

Ковид-19

ТЕХНОЛОГИЈА

Докажано: Ковид-апликациите за барање контакти го намалуваат бројот на инфекции со коронавирус

Влатко Зорба
Од почетокот на пандемијата Ковид-19, дигитални апликации се пуштени во голем број земји кои се обидуваат да ги идентификуваат луѓето изложени на коронавирусот САРС-КоВ-2 и...
АНАЛИЗИ

Дали Ковид-пасошите овозможуваат или ја попречуваат слободата на движење?

Влатко Зорба
Бидејќи се повеќе светски влади размислуваат да воведат „Ковид-19“ пасоши и електронски сертификати за вакцинација, бројот на загрижени критичари расте. На прво место, активистите за...
КОМПАНИИ

Одговорот на КОВИД-19 го зголеми глобалниот долг за 24 трилиони долари

Влатко Зорба
Пандемијата КОВИД-19 додаде 24 трилиони долари na глобалниот долг минатата година, што достигна рекордни 281 трилиони. долари, а односот помеѓу глобалниот долг и БДП е...
БИЗЛАЈФ

Бизнис туризам: Кога да очекуваме закрепнување и кој е клучниот фактор?

Влатко Зорба
„Global Business Travel Association“, најголемата асоцијација од ваков вид, објави годишна анализа за бизнис туризмот во 2020 година. Таа исто така презентираше предвидувања за следните...
ЕКОНОМИЈА

НУК ја организира втората хибридна конференција КОВИД-19 – Неформален партнер

Влатко Зорба
„На 13-ти Март завршува една година од кога се воведуваат првите рестриктивните мерки за работа на угостителската индустрија со што угостителите добиваат неформален партнер во...
ЕКОНОМИЈА

Азески: Можно ли е во пост-Ковид-19 периодот да ни се случи „туризам“?

Влатко Зорба
На почетокот на пандемијата во средината на април 2020 година во една моја колумна во Фокус, насловена „Еден вирус многу прашања, малку одговори“, покрај другите...
КОМПАНИИ

Австрија подготвена за произведство на руски и кинески вакцини

Влатко Зорба
Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека Австрија е подготвена да произведува руски и кинески вакцини за коронавирус веднаш штом ќе бидат одобрени од Европската агенција...
ЕКОНОМИЈА

ОКТА со нова донација на брзи тестови за детекција на COVID-19

Влатко Зорба
ОКТА обезбеди 1.300 брзи тестови за откривање присуство на SARS-CoV-2 вирусот, наменети за Клиниката за инфективни болести во Скопје. Се работи за тестови кои овозможуваат...
КОМПАНИИ

Дали производителите на вакцини треба да бидат лишени од патентните права, за да можат сите да ги прават?

Влатко Зорба
Расте хаосот околу набавката на вакцините. Германските политичари сакаат да вклучат повеќе компании во производството, но предуслов за тоа е компаниите што ја развија вакцината...