СТАНДАРД life

Вработување

ЕКОНОМИЈА

За активни програми и мерки за вработување издвоени се 24,5 милиони евра за опфат на 10.279 граѓани

Влатко Зорба
Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги за пазарот на трудот оваа година изнесува 1,5 милијарди денари и со него ќе...
КОМПАНИИ

Амбициозна цел на ЕУ: Вработување на најмалку 78 од 100 лица на возраст од 20 до 64 години до 2030 година

Влатко Зорба
Португалското претседателство со Советот на ЕУ организира самит за социјални прашања во мај, а на таа сесија се очекува Европската унија да усвои нови социјални...
ЕКОНОМИЈА

Прифатен Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот

Влатко Зорба
Денеска Владата на Република Северна Македонија го разгледа и прифати Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот...
ЕКОНОМИЈА

Со оперативниот план за вработување, сите кои изгубиле работа поради Ковид, ќе се вратат назад на пазарот на трудот

Влатко Зорба
Заменикот на Претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, гостуваше во емисијата „Утрински брифинг”, на Слободна ТВ,...
БИЗЛАЈФ

Работодавците откриваат: Како луѓето ги уништуваат своите шанси за вработување?

Влатко Зорба
Повеќето луѓе се обидуваат да остават најдобар впечаток на интервју за работа. Сепак, некои или не се грижат или не ги разбираат правилата за деловна...
ЕКОНОМИЈА

Младите се повеќе заинтересирани за работа во администрацијата

Влатко Зорба
Комфорот на сигурното работно место, загарантираните бенифици и права, како и извесниот пат кон пензионирањето, се покажаа како инзвонреден рецепт поради кој се повеќе млади...
ЕКОНОМИЈА

Се решава статусот на административците кои повеќе од 10 години седат дома

Берта Китинска
Околу 1300 вработените по рамковен кои повеќе од 10 години седат дома и земаат плата од државната каса, ќе им бидат понудени работни места,доколку ја...
ЕКОНОМИЈА

Рамковно вработените пак ќе можат да бираат работа

Берта Китинска
Админситартивците кои со години земаат државна плата, без да се појават на работното место, ќе добијат работа.Голготата со „рамковни вработувања“ трае десеттина години, а за...
ЕКОНОМИЈА

Николовски: Неопходни се нови вработувања во сите инспекции

Берта Китинска
Вицепремиерот за борба против корупција, Љупчо Николовски, во интервјуто на телевизија Стар со пример од праксата илустрираше зошто се неопходни нови вработувања во сите инспекции....
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Вработувањето по „етнички“ клуч е предвидена во програмата на СДСМ и ДУИ

Берта Китинска
Владата прави мерки за да се ублажат последиците од ковид 19. Вработувањето под етнички клуч  е повика за да ги охрабри компаниите за да ја...