СТАНДАРД life

млади

ЕКОНОМИЈА

Битиќи: Посветени сме на стимулирање на младите лица да создаваат подобра иднина, за себе и за државата

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, на покана на невладината организација „Рацио”, денес учествуваше...
КОМПАНИИ

Младите „бегаат“ од кредитни картички

Влатко Зорба
Пандемијата Ковид-19 ги ​​смени навиките на луѓето ширум светот, особено во понапредните земји, каде што технологијата е длабоко вкоренета. На пример, клиентите на банките во...
КОМПАНИИ

МЛАДИТЕ НАЈМНОГУ НА УДАР: Скоро 6 милиони луѓе во ЕУ останале без работа поради короната

Влатко Зорба
Кризата со коронавирусот има неверојатно влијание врз економијата на Европската унија, како и врз пазарот на трудот и општеството во целина, се вели во студијата...
ЕКОНОМИЈА

Младите се повеќе заинтересирани за работа во администрацијата

Влатко Зорба
Комфорот на сигурното работно место, загарантираните бенифици и права, како и извесниот пат кон пензионирањето, се покажаа како инзвонреден рецепт поради кој се повеќе млади...
АНАЛИЗИ

Видео игрите ја заменија музиката како најважен аспект на младинската култура

Влатко Зорба
Би било погрешно да се каже дека видео игрите станаа широко распространети во 2020 година. Тие се широко распространети со децении, пишува „Гардијан“. Но, нивното...
КОМПАНИИ

Унгарија: Младите под 25 години нема да плаќаат данок на доход

Влатко Зорба
Унгарија планира целосно да ги ослободи младите под 25 години од плаќање персонален данок на доход најдоцна од јануари 2022 година, објави денеска премиерот Виктор...
ПРЕТПРИЕМАЧ

Миленковска: Многу граѓани, предводени од нивните политичари, не сакаат работите да се променат на подобро

Влатко Зорба
Државата треба да предводи функционален систем, за да се обезбедат реални и потикнувачки услови за сите деца и млади, вели Сара Миленковска, политологот, активист и...
КОМПАНИИ

Една кутија цигари отсега исклучиво со 20 цигари за да се дестимулира пушењето кај младата популација

msp-admin
„Кутијата цигари треба да има кубоидна форма. Една кутија цигари вклучува најмалку 20 цигари. Пакетчињата на тутун за виткање треба да имаат кубоидна или цилиндрична...
ЕКОНОМИЈА

Младинскиот додаток привлечен за младите вработени во штипските фабрики

Stefanija Kuzmanovska
Младинскиот додаток од 3.000 денари за вработените во реалниот сектор и земјоделството е привлечен за младите до 23 години. Во Штип само за десет дена...
ЕКОНОМИЈА

Нови алатки за јакнење на извозниот потенцијал на малите и средните фирми од Западен Балкан

Берта Китинска
База на податоци на дистрибутери од регионот и од Европската унија и пристап до алатка за анализа на меѓународниот пазар, се двете нови услуги што...