Таг : Администрација

Политика

Груевски: Најавеното намалување на платите во администрацијата е избрзано и премногу длабоко

Влатко Зорба
Најавеното намалување на платите во администрацијата и нивно сведување на минимална плата е избрзано и премногу длабоко. Но, сѐ уште има време за корекции, вели...
Политика

ДПА: Спуштањето на платите на администраторите на минимално ниво на плата е неприфатливо

Од Демократската партија на Албанците (ДПА) на денешната прес- конференција истакнаа дека се против минималната плата за вработените во администрацијата. -Спуштањето на платите на администраторите...
МАКЕДОНИЈА

Реформата на јавната администрација најзабележлива во дигитализацијата, најбавна во функционалните анализи

Реформата на најкомплицираниот дел од општеството за реформирање – јавната администрација напредува, иако не со посакуваната брзина и сегментирано. Најголем напредок е забележан во процесот...
МАКЕДОНИЈА

Вратени дел од правата на администрацијата со потпишување на колективниот договор

Stefanija Kuzmanovska
Флексибилно работно време, исплата на регрес за годишен одмор, дневници за службено патување, платено отсуство заради лични и семејни околности, плата за време на годишен...
МАКЕДОНИЈА

Утврден колективниот договор со кој ќе се исплаќа К-15 на државната администрација

Берта Китинска
Колективниот договор за државната администрација помина на денешната владина седница, а во него, меѓу другото е предвидена исплата на К-15. Ова е прв грански колективен...
Политика

Костадинов: Да ја прочистиме гламурозната администрација на ДПМНЕ

Влатко Зорба
„Помина цела една година како го повикуваме Јанушев да си ги повлече роднините вработени под државна капа, но од Јанушев ни трага ни глас“, пишува...
МАКЕДОНИЈА

Детектор: Граѓаните сметаат дека бројот на вработени под државна капа треба да се намали

Ивана Рамаданова
Поголемиот број граѓани сметаат дека бројот на вработени под државна капа треба да се намали. Вакви резултати дава последното истражување на јавното мислење кое по...
Политика

Природниот одлив и пензионирањето се причините за тековните вработувања во администрацијата, тврди Ангеловска

Влатко Зорба
Природниот одлив и пензионирањето се причините за тековните вработувања во администрацијата и тие не се побројни во однос на претходниот период. Напротив, рече денеска министерката...
МАКЕДОНИЈА

Седница на Советот за реформа во јавната администрација

Ивана Рамаданова
Членовите на Советот за реформа во јавната администрација на седница се координираа за процесот на спроведување хоризонтална функционална анализа за реорганизација и оптимизација на органите...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Администрацијата чистеше ѓубре

Влатко Зорба
Денеска се оддржа акцијата „Администрацијата чисти со Не биди ѓубре“, која е организирана заедно со граѓанскотото здружение „Не биди ѓубре“, а е помогната и од...