Таг : топ вети

МАКЕДОНИЈА

За време на карантинот текстилните и кожарските фабрики во Штип не смеат да работат

Текстилните и кожарските фабрики на подрачјето на Општина Штип нема да смеат да работат за време на престојниот продолжен викенд, одлучи денеска Главниот координативен кризен...
Политика

Мизрахи: Доста ми е од луѓе кои мислат дека со сила можат да ме заплашат и замолчат

Поранешната министерка за труд и социјална политика во техничката Влада од редовирте на ВМРО-ДПМНЕ, Рашаела Мизрахи на фејсбук се пожали дека оваа власт долго се...
Хроника

Седумгодишник паднал од тераса во Кавадарци, пренесен на скопските клиники

Седумгодишник паднал од тераса вчера во Кавадарци по што бил пренесен на скопските клиники, информираше денеска Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. Несреќата била пријавена...
МАКЕДОНИЈА

Ковид-19: Нови 89 случаи, починаа седум лица

Берта Китинска
Во земјава денеска се регистрирани нови 89 позитивни случаи на коронавирус. Од Институтот за јавно здравје, за МИА наведоа дека во изминатото деноноќие починале седум...
МАКЕДОНИЈА

Чулев: СВР Охрид работи на идентификација на лицата кои учествуваа на Литијата

Случајот со масовниот собир на литијата во Струга се комплетира, меѓувреме се повикуваат и учесници на настанот на информативен разговор, изјави денеска министерот за внатрешни...
МАКЕДОНИЈА

Зголемено семејното насилство, помалку сообраќајки за време на полицискиот час

За речиси 45 проценти повеќе пријави за семејно насилство, регистрирала полицијата за времетрањето на полицискиот час во периодот од 12 април до 12 мај. Поднесени...
МАКЕДОНИЈА

Петнаесет илјади денари не некоја голема сума, но многу ќе значи за полициските службеници, вели Чулев

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, денеска во Струмица информираше дека поголем број припадници на МВР и на Армијата во Охрид се во изолација,...
Хроника

Изгоре магацински простор за резервни автомобилски делови во Радишани

Берта Китинска
Магацински простор за резервни делови за стари половни возила во близина на бензинска пумпа на влезот во Радишани е опожарен денеска околу 13 часот. Нема...
Политика

Мицкоски: Се познавам со Александар Верушевски, тој е голем патриот

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес конференција, потврди дека го познава Александар Верушевски. -Да се познавам со господинот Александар Верушевски. Тој е грижлив...
Политика

Битиќи: Преку сетот на економски мерки, ги поставуваме темелите за трансформација на македонската економија

Ребалансот на буџетот за 2020 година има една јасна цел – забрзување на процесот на опоравување на македонската економија преку финансирање на мерките за надминување...