СТАНДАРД life

топ вети

ЕКОНОМИЈА

Царината ќе контролира: Со кодови ќе се следи движењето на акцизните стоки и лековите

Берта Китинска
Владата ја прифати денеска предлог-одлуката за воспоставување на систем што ќе го контролира Царинската управа, а ќе се спроведува преку јавно-приватно партнерство. Подзаконските акти треба да...
ЕКОНОМИЈА

Бескаматна кредитна линија Ковид 3, нова помош за стопанството

Берта Китинска
Нова помош за стопанството, трета бескаматна кредитна линија од 31 милион евра. Обезбедена е нова помош за стопанството, трета по ред бескаматна кредитна линија Ковид...
ЕКОНОМИЈА

ГРЕКО: Македонија на задоволувачки начин ги спроведува препораките на Групата земји против корупцијата

Берта Китинска
Групата земји против корупцијата (ГРЕКО), независна експертска група на Советот на Европа, во Извештај објавен денеска во Стразбур, оценува дека од 19-те препораки содржани во...
ЕКОНОМИЈА

Во недела ќе биде објавен четвртиот пакет мерки, најви Заев

Берта Китинска
Во недела, владата ќе ги објави мерките од четвртиот пакет најави премиерот Зоран Заев. -Денеска се одржуваат последните консултации на економскиот тим министри со претставници...
ЕКОНОМИЈА

Се отвораат аеродромите во Скопје и Охрид од први јули со нови правила за патување

Нови правила на аеродромите во Скопје и Охрид, да се пристигне најмалку три часа пред лет Патниците ќе треба да пристигнат на аеродромот најмалку три...
ЕКОНОМИЈА

Царовска: Креиравме мерки за поддршка на сите граѓани

Берта Китинска
Под мотото „Се грижиме за сите“, денеска на прес-конференција вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска, министерот за образование и наука Арбер Адеми, заменик-министерот за труд...
ЕКОНОМИЈА

Нови промени за мерката со 14,500 денари по вработен

Берта Китинска
Еврообврзницата ќе биде издадена кога ќе бидат создадени најповолни услови. Процесот е започнат и постапката тече, изјави денеска министерката за финансии Нина Ангеловска на прес-конференција...
ЕКОНОМИЈА

Тасева: Најсигурна егзистенција нудат вработувањата во државната администрација

Берта Китинска
Пандемијата на КОВИД-19 и мерките кои се преземаат за справување со оваа состојба уште еднаш покажаа дека најсигурно работно место и најсигурна егзистенција нудат вработувањата...
ЕКОНОМИЈА

Битиќи: Средствата од КОВИД акцизата ќе се искористат за поддршка на стопанството, здравстениот систем и полицијата

Берта Китинска
Сегашното благо покачување на цената е оправдано бидејќи доаѓа во период кога се бориме со пандемијата КОВИД 19 . Зголемувањето на акцизата е привремена мерка...