16.8 C
Скопје
25 септември, 2023
СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Битиќи: Средствата од КОВИД акцизата ќе се искористат за поддршка на стопанството, здравстениот систем и полицијата

Сегашното благо покачување на цената е оправдано бидејќи доаѓа во период кога се бориме со пандемијата КОВИД 19 . Зголемувањето на акцизата е привремена мерка – дури можам да ја наречам КОВИД акциза, воедно со собраните средствата од неа ќе се искористат за поддршка на стопанството, поддршка на здравстениот систем и работници, полицијата, објаснува за Локално, Фатмир Битиќи, претседателот на економската комисија на СДСМ.

Во однос на тоа дали со ваквата одлука ќе имаме ценовен шок и растење на цените на други производи, претседателот на економската комисија на СДСМ смета дека нема да има никакви промени.

Целиот текст прочитајте го на Локално.мк

Битиќи: КОВИД акцизата нема да донесе ценовен шок

Поврзани вести

Ќе изостане мерката за помош на компаниите за исплата на минимална плата

Влатко Зорба

Грозданов: Претприемачите немаат алтернативен начин за вршење дејност и трпат штети

Берта Китинска

Аналитичари очекуваат пад на економската активност во земјава годинава

Влатко Зорба