Таг : ДКСК

МАКЕДОНИЈА

ДКСК: Неосновани наводите во претставката за номинирањето на Дескоска во Венецијанската комисија

Stefanija Kuzmanovska
Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) ги оцени како неосновани наводите во претставката од политичка партија и по допрен глас од медиумите за постоење или...
МАКЕДОНИЈА

ДКСК ќе расправа за патните трошоци на пратениците

Stefanija Kuzmanovska
Анализа на патните трошоци на пратениците за периодот 2015-2019 година е на дневен ред денеска на 27. седница на Државната комисија за спречување корупција. Втора...
Политика

ДКСК: Со иницијативата за формирање синдикати на УКИМ и УКЛО, ректорите ги прекршиле начелата за законитост и интегритет

Влатко Зорба
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) укажува дека со иницијативата за формирање синдикати на универзитетите Св.Кирил и Метидиј (УКИМ) и Св. Климент Охридски (УКЛО)...
МАКЕДОНИЈА

ДКСК: Спасовски нема никаква поврзаност со сопственичката структура на бензинската во Куманово

Влатко Зорба
Поранешниот министер за внатрешни работи и актуелен премиер, Оливер Спасовски нема судир на интереси ниту пак финансиска поврзаност со отворање на бензинска пумпа и станица...
МАКЕДОНИЈА

ДКСК утврдиле корупција или судир на интереси во 4% од одлуките

Влатко Зорба
Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ – Скопје при презентирање на наодите од мониторингот на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) соопштија дека одлуките кои...
Политика

Османи ќе расправа за претстојните избори со членовите на ДКСК

Stefanija Kuzmanovska
Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска во рамките на средби со претставниците на државните институции задолжени за спроведување на изборите ќе се сретне...
МАКЕДОНИЈА

ДКСК: Институциите да ги почитуваат забраните утврдени во Изборниот законик и Законот за спречување корупција

Никола Поповски
Во претстојниот период на спроведување на активностите поврзани со постапувањето на Владата за спроведување на избори за пратеници, како и за времетраење на изборниот процес,...
МАКЕДОНИЈА

ЈО ги отфрла наводите на ДКСК за работење под притисок

Никола Поповски
Јавното обвинителство ги отфрла паушалните наводи за притисоци и влијанија и истакнува дека времето потребно за утврдување на фактичката сосотојба во предметите не е соодветен...
Политика

ДКСК: Ќе се проверува имотната состојба на судиите и јавните обвинители

Влатко Зорба
Судиите и јавните обвинители ќе бидат дел од Годишниот план за следење на имотната состојба и судирот на интереси за 2020 година, соопшти денеска Државната...
МАКЕДОНИЈА

Тасева: Има подзаконски акти кои се недостапни за јавноста

Александар Тодески
Транспарентноста е најголемиот противник на корупцијата, ако се е транспарентно, тогаш многу помалку ќе може да се злоупотреби она што е дадено за раководење, рече...