ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Кратењето на платите во јавната администрација не е разгледано како можност

Кратењето на платите во јавната администрација воопшто не е отворено како тема на разговор, не е разгледано како можност, изјави денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

Тој ги отфрли како неточни информациите дека меѓу него и министерката за финансии има несогласувања особено за кратењето на платите во јавната администрација.

– Јас и министерката за финансии може да имаме различни ставови и на други теми, но ние сме дел од една Влада и последните одлуки ги носиме колективно како Влада и ги почитуваме. Не дека сме имале спротиставени ставови со министерката на оваа тема. Што се однесува до подготвувањето на ребалансот и на третиот сет економски мерки, имаме одлична соработка со министерката за финансии. Соработуваме на дневна основа за да создадеме што подобри мерки кои ќе бидат поддршка на стопанството и на граѓаните, истакна Бектеши.

Поврзани вести

Макам-транс: Наместо зголемена акциза да се воведе прогресивен данок на доход

Влатко Зорба

Ангеловска: Мерката 14.500 денари плата по вработен се однесува на сите фирми погодени од корона кризата

Берта Китинска

Сигурност и квалитет без компромис во градежништвото

Влатко Зорба

Светската банка со 120 милиони долари ќе поддржи пет проекти во земјава

Влатко Зорба

ПСМ Фондација додели грантови од 20.000 евра на најдобрите пет бизнис идеи

Арсовска: Приватниот сектор очекува тешка 2020 година

Никола Поповски