Стандард
КОМПАНИИ

Унгарија: Младите под 25 години нема да плаќаат данок на доход

Унгарија планира целосно да ги ослободи младите под 25 години од плаќање персонален данок на доход најдоцна од јануари 2022 година, објави денеска премиерот Виктор Орбан.

Според него, тоа може да го чини буџетот околу 130 милијарди форинти (439,35 милиони долари), пренесува Ројтерс.

Парламентарните избори треба да се одржат во Унгарија во првата половина на следната година, забележува британската агенција, додавајќи дека Орбан е на власт повеќе од една деценија.

Поврзани вести

„Рио Тинто“ ја исплаќа највисоката дивиденда во историјата

Влатко Зорба

Дигиталната трансформација во Европа не може да се случи без отворен пазар

Влатко Зорба

„Хитроу“ ја изгуби титулата „најпрометниот аеродром во Европа“ (инфографик)

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!