Стандард
КОМПАНИИ

„ToMontenegro“ „полетува“ во февруари?

Процесот на воспоставување на нова државна авиокомпанија, регистрирана под името „ToMontenegro“, ќе заврши најдоцна за две до три недели, а до тогаш ќе се знае дали и под кои услови „Монтенегро ерлајнс“ (МА) ќе може да ги обнови летовите барем кон Белград, колку работници од оваа авиокомпанија ќе се преселат во новата и како ќе бидат обештетени вработените кои не се движат, дознава подгорички „Вијести“ од извори од Владата.

Досега е донесена одлуката за основање и статутот на новата компанија, а претстои избор на раководството. Управниот одбор и извршниот директор на „ToMontenegro“ ќе бидат избрани директно од Владата. После тоа, дел од имотот ќе биде преземен од МА, како и тешката работа за добивање лиценци, слотови и бројни дозволи. Првите летови може да се очекуваат во рок од шест до девет месеци, а не е исклучен и пократок период.

Според информациите на „Вијести“, во следните две до три недели ќе се знае колку поранешни работници од МА ќе се преселат во новата компанија, како и како ќе бидат обештетени работниците кои нема да бидат преземени. Постојат неофицијални најави дека мнозинството пилотски и технички персонал може да се пресели во новата компанија, а многу мал дел од администрацијата, каде што беше најголемиот вишок на вработени, ќе биде задржан.

Од сегашната бројка од околу 360 работници во новата компанија, половина би можеле да бидат ангажирани.

Тие побараа од синдикатот на пилотите итно да воспостават здрава комуникација и да ги решат работно-правните и социјално-правните статуси на вработените во МА што е можно поскоро.

Поврзани вести

На што да обрнете внимание ако започнувате сопствен ИТ бизнис?

Влатко Зорба

5G стартува масовно во Кина од 1 ноември

msp-admin

Домашната винска индустрија трпи огромни штети поради ковид-кризата

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!