Стандард

Авиокомпанија

БИЗЛАЈФ

Јапонска авиокомпанија ја претвора флотата во ресторани: Не летаат, но служат луксузни јадења

Влатко Зорба
Во обид да ги ублажи загубите предизвикани од пандемијата на коронавирусот, „Japan Airlines“ одлучи да ја претвори својата флота во ресторани кои служат оброци од...
КОМПАНИИ

„Ер Франс“ изгуби 7 милијарди евра

Влатко Зорба
Француско-холандската авиокомпанија „Ер Франс-КЛМ“ денес објави дека ја заврши 2020 година со чиста загуба од 7,1 милијарди евра, предупредувајќи дека новата рунда ограничувања на коронавирусот...
КОМПАНИИ

Ryanair со загуба од околу милијарда евра

Влатко Зорба
Авиокомпанијата Ryanair минатата година оствари финансиска загуба од околу една милијарда евра, соопшти управата на компанијата. Според официјалните податоци, во третиот квартал од минатата година,...
КОМПАНИИ

„Луфтханза“ губи милион евра на секои два часа

Влатко Зорба
Германската авиокомпанија „Луфтханза“ губи еден милион евра на секои два часа, што е значително подобрување во споредба со најниската точка што ја имаше за време...
КОМПАНИИ

Шефот на EasyJet: Побарувачката за патувања е во пораст, вакцинацијата е клучна

Влатко Зорба
Британската нискобуџетната авиокомпанија EasyJet објави дека резервациите за летната сезона се зголемени повеќе од трипати во однос на минатата година, истакнувајќи ја потиснатата побарувачка што...
КОМПАНИИ

Џејмс Хоган и помага на Црна Гора во воспоставувањето нова авиокомпанија

Влатко Зорба
Џејмс Хоган, кој беше претседател и извршен директор на „Етихад“ до 2017 година, наводно добил покана од Црна Гора да помогне во воспоставувањето на нова...
КОМПАНИИ

Wizz Air собра 500 милиони евра на пазарот на обврзници

Влатко Зорба
На 13 јануари Wizz Air продаде тригодишни обврзници во вредност од 500 милиони евра со каматна стапка од само 1,35 проценти, откако доби над две...
КОМПАНИИ

„ToMontenegro“ „полетува“ во февруари?

Влатко Зорба
Процесот на воспоставување на нова државна авиокомпанија, регистрирана под името „ToMontenegro“, ќе заврши најдоцна за две до три недели, а до тогаш ќе се знае...
КОМПАНИИ

Повеќе од 500 предлози за новата црногорска авиокомпанија

Влатко Зорба
Повеќе од 500 предлози со име, лого и дизајн за новата авиокомпанија, објави црногорскиот министер за финансии и социјална помош Милојко Спајиќ на својот официјален...
КОМПАНИИ

„Визер“ очекува да се опорави до летото

Влатко Зорба
Унгарската нискобуџетна авиокомпанија „Визер“ ќе ги прекине летовите во јануари поради новите блокади во Велика Британија, изјави во четвртокот извршниот директор Јозеф Варади, предвидувајќи закрепнување...