Стандард
КОМПАНИИ

Ryanair со загуба од околу милијарда евра

Авиокомпанијата Ryanair минатата година оствари финансиска загуба од околу една милијарда евра, соопшти управата на компанијата.

Според официјалните податоци, во третиот квартал од минатата година, загубата изнесувала 306 милиони евра, пренесуваат агенциите.

„Во последните три месеци од претходната година беа превезени 8,8 милиони патници, што е за дури 78 проценти помалку отколку во 2019 година, кога беа пренесени 35,9 милиони патници во истиот период“, наведоа од Ryanair, која е нискобуџетна авиокомпанија.

Сепак, Ryanair не планира да ги намали трошоците и се посочува дека профитот по завршувањето на пандемијата на коронавирусот ќе биде исклучителен.

Поврзани вести

Германија очекува вакцина против коронавирус во првиот квартал од 2021 година

msp-admin

Скопје ќе добие нов центар за логистички услуги, се отвораат 90 работни места

Рајан Динг: 5G ја осветлува иднината

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!