Стандард
КОМПАНИИ

„Луфтханза“ губи милион евра на секои два часа

Германската авиокомпанија „Луфтханза“ губи еден милион евра на секои два часа, што е значително подобрување во споредба со најниската точка што ја имаше за време на кризата предизвикана од пандемијата Ковид-19, изјави денеска извршниот директор Карстен Шпор.

„Луфтханза“ минатата година имаше двојно поголема загуба, но ги намали трошоците и се фокусираше на профитабилни летови, рече Шпор во Интернет интервју за „Еуроконтрол“, објави Ројтерс.

Поврзани вести

Над 100 економисти, политичари и активисти бараат од Лагард отпишување на јавниот долг на земјите-членки на Еврозоната

Влатко Зорба

Кварталната добивка на „Алибаба“ се зголеми за 52%, но инвеститорите остануваат загрижени

Влатко Зорба

Легендарен дизајнер на „Порше“ ќе работи на автономниот автомобил на „Епл“

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!