Стандард
КОМПАНИИ

„Луфтханза“ губи милион евра на секои два часа

Германската авиокомпанија „Луфтханза“ губи еден милион евра на секои два часа, што е значително подобрување во споредба со најниската точка што ја имаше за време на кризата предизвикана од пандемијата Ковид-19, изјави денеска извршниот директор Карстен Шпор.

„Луфтханза“ минатата година имаше двојно поголема загуба, но ги намали трошоците и се фокусираше на профитабилни летови, рече Шпор во Интернет интервју за „Еуроконтрол“, објави Ројтерс.

Поврзани вести

ИКТ индустријата во регионот има најголем потенцијал но, потребна и е квалификувана работна сила

msp-admin

ЕУ НАЈМНОГУ ТРГУВА СО КИНА: САД во шок, кинеската економија порасна за повеќе од 2%!

Влатко Зорба

Октомври, месецот на штедење идеален да почнете да размислувате за посигурни пензионерски денови

msp-admin