Стандард
КОМПАНИИ

Volkswagen се соочува со казна од над 100 милиони евра

VW се соочува со парична казна од над 100 милиони евра затоа што нејзината флота патнички автомобили не ги исполни целите на ЕУ за емисии на јаглерод диоксид во 2020 година.

Компанијата ги намали просечните емисии на СО2 во својата флота во Европската унија за околу 20 проценти на 99,8 g / km, што е околу 0,5 g / km над целта, се вели во соопштението на VW, пренесе Ројтерс.

Тоа повлекува казна од ЕУ во износ од „минималната трицифрена милионска сума“, рече портпаролот на компанијата.

Загрижени за глобалното затоплување и загадувањето на воздухот, европските креатори на политики донесоа регулативи за ограничување на емисиите на издувни гасови, принудувајќи ги производителите на автомобили да започнат со развој на технологии со ниски емисии или да се соочат со казна од 95 евра за грам СО2.

„Ние за малку ја надминавме целната емисија на нашата флота за 2020 година, бидејќи не попречуваше пандемијата Ковид-19“, рече во изјавата извршниот директор на VW, Херберт Дис, додавајќи дека се надева дека целта за оваа година поврзана со СО2 ќе се реализира бидејќи компанијата ќе излезе на пазарот со нови електрични модели на нејзините главни брендови.

Volkswagen изјави дека веќе издвоиле средства за парична казна со цел да се избегне ударот на тој трошок за заработка во четвртиот квартал на 2020 година.

Ривалските компании Daimler и BMW објавија дека ги постигнале целите за емисија на СО2 по растот на продажбата на нивните електрични модели.

Поврзани вести

Грција пред нова криза: „Локдаунот“ ги чини 3 милијарди евра месечно

Влатко Зорба

Гејтс инвестира 125 милиони американски долари во лек против коронавирус

msp-admin

Австралијци во поход на Европа: Сакаат да влезат на пазарот на канабис вреден 3,1 милијарди долари

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!