Стандард
КОМПАНИИ

Синдикатите во Словенија незадоволни со „минималецот“ од 1.024 евра

Министерот за труд на Словенија, Јанез Циглер, по состанокот со претставниците на словенечките синдикати најави дека оваа година минималната плата ќе се зголеми од претходната 941 на 1.024 евра бруто.

Ова се смета за втора најважна од осумте мерки во законот за економска помош за време на епидемијата на коронавирусот во Словенија, пренесува агенцијата СТА.

Новата формула за пресметување на минималната загарантирана плата во Словенија предвидува таа да биде најмалку 20, но не повеќе од 40 проценти над минималните трошоци за живот.

Синдикатите не се задоволни од ваквиот пристап на владата, а претседателот на ПЕРГАМ, Конфедерацијата на словенечки синдикати, Јакоб Почивавжек, предупредува дека зголемувањето не вклучува реални зголемувања на трошоците за живот од 2017 година, кога за последно беа пресметани овие минимални трошоци.

Поврзани вести

BMW очекува жешко лето со многу нови модели

Влатко Зорба

38 американски држави го тужат Гугл

Никола Поповски

Корона-кризата го зголеми германскиот долг на рекордно ниво

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!