Стандард
КОМПАНИИ

Тесла со предлог за инвестиција во земјата со најголемите резерви на никел во светот

Индонезија потврди дека добила предлог за инвестиција од производителот на автомобили Тесла, пренесе Ројтерс.

Веќе некое време се шпекулира дека Тесла би можел да отвори фабрика во оваа земја.

„Го добив нивниот предлог утрово и ќе се состанеме со нив следната недела за да добиеме официјални појаснувања“, рече заменик-шефот за инвестиции и рударство, Септијан Харио Сето.

Индонезија сака да стане најголем производител на литиумски батерии затоа што ги има најголемите резерви на никел во светот.

Индонезиските власти претходно изјавија дека постои „навистина добра шанса“ компаниите да сакаат да инвестираат во преработка на индонезиски никел за да ги намалат трошоците.

Првиот човек на Тесла, Елон Маск неодамна изјави дека планира да понуди „џиновски договор на подолг временски период“ се додека никелот се ископува „ефикасно и на еколошки чувствителен начин“.

Индонезија сака да развие целосен синџир на снабдување со никел дома, особено за вадење хемикалии од батерии, правење батерии и конечно изградба на електрични возила.

Поврзани вести

Цените на нафтата лани паднаа за повеќе од 20 отсто

Влатко Зорба

Најниска цена како критериум за јавните набавки е проблем за компаниите

msp-admin

Нови автомобили како мерило за криза: Кина ја надмина Европа во продажбата и ја остави короната зад себе

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!