Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Следната генерација на Honor смартфони се враќа на услугите на Google

Пред извесно време, кинескиот гигант Huawei го продаде Honor, оставајќи го да расте самостојно и да може да тргува со американски компании, вклучувајќи го и Google.

Според влијателниот руски весник „Комерсант“, првите плодови од оваа зделка веќе даваат резултати и Honor веќе работи на нова серија паметни телефони кои ќе ги користат мобилните услуги на Google.

Откако се разделија од Huawei, телефоните на Honor првично ја користеа новата дигитална продавница AppGallery, која беше главен извор на апликации во последните 18 месеци. Ова неизбежно влијаеше на продажбата на телефоните на Honor во Европа и Русија, каде што според весникот, таа е втора по големина компанија за паметни телефони во 2020 година по Samsung.

Позитивната промена веројатно ќе влијае на претстојните модели на Honor X11 и Honor 40, по што компанијата ќе претстави нови модели со нови букви, прославувајќи ја својата независност и нов почеток.

Поврзани вести

Сингапур е лидер кај паметните градови

msp-admin

Sony потврди кога ќе излезе PlayStation 5

msp-admin

Шведска ја доби својата прва јавна 5G мрежа: Граѓаните на Стокхолм „сурфаат“ на четирипати побрза мрежа отколку сегашната 4G

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!