СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

„Ер Франс“ изгуби 7 милијарди евра

Француско-холандската авиокомпанија „Ер Франс-КЛМ“ денес објави дека ја заврши 2020 година со чиста загуба од 7,1 милијарди евра, предупредувајќи дека новата рунда ограничувања на коронавирусот сè посилно го погодува бизнисот.

Во четвртиот квартал, компанијата забележа загуба пред камати, даноци, амортизација и амортизација (EBITDA) од 407 милиони евра, пренесе Хина.

Нето загубата изнесуваше една милијарда евра во последните три месеци од минатата година. Приходите се преполовени на 2,36 милијарди евра, што е за 78 проценти помалку.

Позитивен резултат е забележан само во товарниот транспорт, што повеќе од двојно ги зголеми приходите минатата година.

Во 2020 година, „Ер Франс“ и „КЛМ“ добија 10,4 милијарди евра заеми и гаранции од француската и холандската влада, а сега преговараат за условите за докапитализација со државна помош.

Поврзани вести

„Фолксваген“ ќе инвестира 15 милијарди евра за електрични возила во Кина

msp-admin

ЕУ го казни „Мудис“ со 3,7 милиони евра за неоткривање судир на интереси

Влатко Зорба

Zoom сака да собере 1,5 милијарди долари со продажба на нови акции

Влатко Зорба