Стандард
КОМПАНИИ

Tesla: Испораките на автомобили во првиот квартал ги надминаа очекувањата

Tesla испорача 184.800 возила и произведе 180.338 автомобили во првиот квартал од оваа година.

Аналитичарите очекуваа Tesla да испорача околу 168.000 возила во тој период, според проценките што ги состави FactSet на 1 април.

Проценките се движеа од 145.000 до 188.000 испораки.

Испораките во Q1 го надминаа претходниот рекорд на Tesla од 180.570 во Q4 2020 година.

Сите електрични возила што ги произведе беа седани Model 3 и кросовери Model Y во текот на кварталот, и не произведе ниту еден од неговите поскапи седани Model S и SUV Model X.

2.020 возила „Model S“ и „Model X“ беа испорачани од залиха, но ова претставуваше само 1% од вкупните испораки.

Поврзани вести

Битиќи: ФИТР покажа како треба и како се поддржуваат луѓето кои имаат добри идеи

msp-admin

Комерцијална банка: Костовски нѝ должи речиси 7 милиони евра

Влатко Зорба

Петров: Македонија ќе стане нова атрактивна дестинација за дигитални номади

msp-admin