СТАНДАРД life

Деца

Здравје

Овие знаци откриваат дека децата се чувствуваат игнорирано, тврди психологот

Urednik
РОДИТЕЛСТВОТО е тешко, особено кога животот станува комплициран и зафатен. Може да биде предизвик да се фокусираме на децата кога имаме итни семејни ситуации или...
Здравје

Психолог: Би сакал родителите почесто да им ги кажуваат овие 3 фрази на своите деца

Urednik
Гневот е комплицирана емоција и може да биде тешко да го гледате вашето дете како се обидува да управува со неа. Сепак, детскиот психолог Кејтлин...
Шоубиз

Натали Портман за нејзината прва улога: „Деца не треба да работат во Холивуд“

Urednik
Натали Портман (42) ја започна својата долга филмска кариера кога имаше само 12 години – со улога во филмот на Лук Бесон, „Léon: The Professional“....
Хороскоп

Зошто децата родени во есенските месеци се успешни?

Urednik
ДЕЦАТА родени во есенските месеци се успешни во животот. Предодредени се за големи нешта во животот, до кои ќе ги доведе нивното динамично патување. Ајде...
Здравје

Седум суптилни знаци кои откриваат дека детето можеби страда од анксиозност

Urednik
НОРМАЛНО е детето одвреме-навреме да се чувствува загрижено или вознемирено, на пример кога се ближи поаѓање во градинка, училиште или некој важен тест. Но, за...
Здравје

Знаци кои откриваат дека на детето му е потребна помош од логопед

Urednik
ЛОГОПЕДИТЕ се специјалисти кои се занимаваат со превенција, дијагноза, терапија и истражување на комуникациски, јазични и говорни нарушувања. Затоа, сите оние кои се сомневаат дека...
Здравје

Сите родители на анксиозни деца ги прават овие 4 работи, велат психолозите

Urednik
Многу претходни студии на оваа тема покажаа дека вкупниот број на деца кои секојдневно се соочуваат со анксиозност постојано се зголемува со децении, а моментално...
Балкан микс

Сергеј Четковиќ за школувањето на своите деца: Најмногу им помагам со креативни теми, уметност и музика

Urednik
Сергеј Четковиќ и неговата сопруга Кристина имаат две ќерки кои му прават вистински неволји кога почнува учебната година. – Полека се враќаме во нормала. Немав...
Шоубиз

Позната манекенка откри што и е најтешко во одгледувањето на четири деца

Urednik
ОТКАКО го проширија своето семејство за уште два члена, Криси Тајген и Џон Леџенд балансираат две деца под една година и двајца основци. Познатата манекенка...
Здравје

НИКОГАШ НА ЧАСОВИ БЕЗ ПОЈАДОК: Правила кои учениците треба да ги усвојат во врска со исхраната

Urednik
Детето никогаш не треба да оди на училиште без појадок, бидејќи она што ќе го добие таму, или ќе купи ужина по пат, не е...